RCJ Farul a învins campioana

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 11-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - RCM TIMIŞOARA 21-15

Sport 21 Iulie 2014 / 00:00 859 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a obţinut sâmbătă, pe stadionul “Mihail Naca”, o superbă victorie în faţa campioanei ultimilor doi ani, RCM Timişoara. Fără trei jucători de bază, Cristi Petre, Malakai şi Serelevu, dar cu dorinţa de a demonstra că obiectivul din acest sezon poate fi atins, “marinarii” au învins cu 21-15 (6-8), pe teren propriu, la capătul unui joc apreciat şi de cei aproximativ 700 de susţinători aflaţi în tribune. Constănţenii au intrat însă greu în joc, iar Vasile Rus a profitat şi a deschis scorul printr-un eseu marcat în min. 5, scor 0-5. Primele 20 de minute au fost dominate în special de jocul dur al oaspeţilor, nesancţionat de centralul Vlad Iordăchescu, Tamba, Faamita şi Bădălicescu fiind înlocuiţi din cauza accidentărilor. Două lovituri de penalitate fructificate de Vlaicu au făcut ca, în min. 30, tabela să indice totuşi 6-5 pentru RCJ Farul. Scorul pauzei a fost stabilit însă de Calafeteanu, care a fructificat o penalitate de la 50 m şi a readus Timişoara în avantaj: RCJ Farul Constanţa - RCM Timişoara 6-8. Începutul părţii secunde a aparţinut din nou bănăţenilor, eseul lui Kinikinilau, transformat de Calafeteanu, ducându-i pe aceştia la o diferenţă ce părea liniştitoare, scor 6-15. RCJ Farul a avut meritul de a crede până la capăt în victorie şi, cu un Florin Vlaicu în zi perfectă, a revenit treptat pe tabelă. Liderul punctelor din Superliga Naţională a transformat cu siguranţă două lovituri de pedeapsă în min. 45 şi 55, iar RCJ Farul ajungea la doar trei puncte în spatele Timişoarei, scor 12-15. Un alt moment important s-a consumat în min. 58, când Kinikinilau l-a lovit cu pumnul în figură pe Neacşu, dar Iordăchescu le-a acordat cartonaş galben ambilor! Două minute mai târziu, Shennan a fost şi el trimis pe bancă pentru zece minute, iar din lovitura de pedeapsă rezultată, Vlaicu a restabilit egalitatea, scor 15-15 în min. 60. Transformerul Farului a înclinat definitiv balanţa în min. 70 şi 75, prin două lovituri de pedeapsă de la 50 m care au stabilit rezultatul final, 21-15 pentru Constanţa.

„Orice zi în care învingi campioana este o mare victorie pentru echipă. Cred că putem juca mai bine decât am făcut-o şi sper să facem asta în următoarele etape”, a precizat antrenorul Neil Kelly. „Suntem dezamăgiţi de rezultat, dar în acelaşi timp Farul este o echipă de calitate. Ştiam că această deplasare va fi foarte grea. Nu am profitat de ocaziile pe care le-am avut şi gazdele au meritat victoria”, a precizat şi tehnicianul timişorenilor, Daniel De Villiers. Autorul celor 21 de puncte ale Farului consideră că succesul se datorează întregii echipe: „A fost greu, după un început timorat, dar pe parcurs ne-am mobilizat şi ne-am impus. Victoria nu se datorează neapărat mie, ci tuturor jucătorilor. Toţi ne-am dorit foarte mult şi le mulţumim şi suporterilor că ne-au susţinut”, a precizat Florin Vlaicu.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Tamba, Turashvili, Bădălicescu, Agiacai, Neacşu, Van Neel, Mototolea, Vueti, Jantjies, Sabbagh, Neagu, Vlaicu, Faamita, Burgess, Semple. Au mai intrat: Nere, Pastramă, Martac, Gaiţă şi Apostol.

În celelalte partide ale etapei a 11-a s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti 18-12 şi Steaua Bucureşti - CSM Baia Mare 19-22. U. Cluj a stat. Clasament: 1. CSM Baia Mare 38p, 2. RCJ FARUL CONSTANŢA 34, 3. RCM Timişoara 33p, 4. Olimpia Bucureşti 26p, 5. Steaua Bucureşti 17p, 6. Dinamo 6p, 7. U. Cluj 5p.