RCJ Farul a învins, din nou, CSM-ul

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 8-a: CSM BUCUREŞTI - RCJ FARUL CONSTANŢA 28-34

Sport 19 Mai 2014 / 00:00 863 accesări

După 29-22 în tur, Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a câştigat şi partida retur cu CSM Bucureşti, scor 34-28 (31-14), disputată sâmbătă, la Bucureşti. Derby-ul pentru locul 3, aşa cum era anunţat acest meci, s-a încheiat cu victoria “marinarilor”, care continuă cursa pentru unul dintre primele două locuri la finalul sezonului regulat. Constănţenii au început perfect meciul, iar Jantjies au marcat prima eseu după doar două minute, transformat de Vlaicu. Tot Vlaicu a fructificat o lovitură de pedeapsă în min. 10, iar Farul conducea deja cu 10-0. Constănţenii au continuat să domine cu pachetul de înaintare, iar Turashvili (min. 14), Tamba (min. 17) şi Vueti (min. 23) au înscris alte trei încercări. Vlaicu a transformat de fiecare dată, iar RCJ Farul conducea în min. 23 cu un neaşteptat 31-0! A urmat, din păcate, o perioadă de relaxare în tabăra constănţeană, lucru care a permis gazdelor să înscrie două eseuri până la pauză, ambele transformate de Filip: 31-14 pentru RCJ Farul după primele 40 de minute. Gazdele au continuat cursa de urmărire şi după pauză, reuşind alte două încercări în min. 65 şi 70, ambele transformate de Filip, iar tabela mai indica doar o diferenţă minimă în favoarea Farului, 31-28! CSM Bucureşti a încercat să profite de momentul mai bun, a şi fost aproape de un nou eseu, dar scorul final l-a stabilit Vlaicu dintr-o lovitură de pedeapsă, în min. 78: 34-28 pentru RCJ Farul.

„Ne-am creat singuri emoţii în final. La 31-0 am crezut că meciul va decurge uşor în continuare, dar ne-am înşelat. Nici noi nu ne aşteptam să conducem aşa de clar după primele 25 de minute, mai ales că întâlneam o formaţie cu pretenţii în acest sezon”, a declarat Onal Agiacai.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Tamba, Turashvili, Bădălicescu, Agiacai, Cr. Petre, Ravulo, Van Neel, Vueti, Ranuku, Semple, Apostol, Vlaicu, Faamita, Cazan, Jantjies. Au mai intrat: Sasu, Mototolea, Martac, Taljard, Sabbagh şi Gaiţă.

În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Dinamo Bucureşti - CSM Baia Mare 9-41 şi U. Cluj - Steaua Bucureşti 13-21. Clasament: 1. CSM Baia Mare 32p, 2. RCM Timişoara 26p, 3. RCJ FARUL CONSTANŢA 21p, 4. CSM Bucureşti 17p, 5. Steaua 15p, 6. U. Cluj 5p, 7. Dinamo Bucureşti 1p.