RCJ Farul a pierdut la București

Rugby / Cupa României, zona Dobrogea: CSM BUCUREȘTI - RCJ FARUL CONSTANȚA 21-16

Sport 13 Octombrie 2014 / 00:00 532 accesări

Rugby Club Județean Farul Constanța a pierdut sâmbătă, scor 16-21 (6-0), partida susținută în deplasare cu CSM București, în etapa a 5-a din zona Dobrogea a Cupei României la rugby. Deși lipsiți de aportul multor jucători, constănțenii au început mult mai bine partida, iar pe fondul unei apărări bine puse la punct, au reușit să intre în avantaj la cabine după primele 40 de minute. Dale Sabbagh a preluat rolul de transformer în acest meci și nu a dezamăgit, punctând până la pauză din două lovituri de pedeapsă: 6-0 pentru RCJ Farul. Constănțenii și-au mărit avansul prin același Sabbagh, imediat de la reluare, iar în min. 51 aveau chiar 16-7 pe tabelă, după un eseu al lui Apostol, transformat de Sabbagh. Din păcate, ultimele 20 de minute au aparținut în totalitate gazdelor, care au mai înscris un eseu și, cu alte trei lovituri de pedeapsă, s-au impus în final cu 21-16. „Am avut un prim “15” care în mare parte s-a achitat foarte bine de sarcini, însă cei care au intrat pe parcurs au dezamăgit. Au avut o atitudine care nu ar trebui să se regăsească la nicio echipă și astfel CSM-ul a putut reveni pe tabelă și apoi să câștige. Poate că unii au fost și relaxați, s-a jucat în multe momente și individual și așa am pierdut”, a declarat antrenorul Cristian Petre. În urma acestui rezultat, RCJ Farul va încheia zona Dogrogea pe locul secund, indiferent de rezultatul ultimului meci cu CS Năvodari, pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 11.00. Pentru RCJ Farul au evoluat: Nere, Taljard, Pastramă, Olescu, Agiacai, Mototolea, Van Neel, N. Ion, Jantjies, Ralulu, Apostol, Vlaicu, A. Ilie, Neagu, Sabbagh. Au mai intrat: Turashvili, Bădălicescu, Sasu, Sărăcilă, Martac, Neacșu, Malakai, Serelevu.

În cealaltă partidă din zona Dobrogea, CS Năvodari s-a impus în deplasare, scor 54-6, în duelul cu RCM Galați. În urma acestor rezultate, clasamentul se prezintă astfel: 1. CSM București 23p, 2. RCJ FARUL CONSTANȚA 16p, 3. CS Năvodari 10p, 4. RCM Galați 0p.