RCJ Farul, campioană de “toamnă” la rugby în 7

Sport 15 Septembrie 2008 / 00:00 539 accesări

Puternic întărită în pauza din vară, RCJ Farul a reuşit să obţină titlul neoficial de campioană de “toamnă” în Campionatul Naţional de rugby în 7. Aflaţi pe primul loc în clasamentul general după primele două turnee, constănţenii s-au impus şi în etapa de la Constanţa, desfăşurată sîmbătă şi duminică pe stadionul de rugby “Farul”, dominînd cu autoritate întrecerea. Gruparea de pe litoral a defilat în Grupa A, încheind această fază a competiţiei cu punctaj maxim, după ce a învins cu 48-0 pe RC Griviţa, 42-0 pe CSM Suceava şi 40-5 pe Poli Iaşi. În sferturi, RCJ Farul a cîştigat fără probleme derbyul cu cealaltă formaţie constănţeană din Divizia Naţională, RC Cleopatra, 36-7, iar în semifinale a zdrobit pe Baia Mare, 17-0. Finala cu Dinamo a fost extrem de spectaculoasă, bucureştenii conducînd la pauză cu 12-5. Dar constănţenii au revenit senzaţional şi s-au impus în final cu 22-19. “A fost o competiţie bună, disputată, şi mă bucur că am cîştigat această etapă pentru că aveam o datorie faţă de suporteri. Băieţii au jucat extraordinar şi au reuşit să se impună. Este bine că ne-am obişnuit să batem Steaua şi Dinamo şi am arătat că putem fi naşii lor. Sper să facem acest lucru şi în campionat”, a declarat la final directorul executiv al grupării constănţene, Aurelian Arghir. În urma acestei victorii, RCJ Farul îşi păstrează primul loc în clasamentul general şi este marea favorită la titlul de campioană înaintea ultimelor trei turnee, programate în primăvara anului viitor. Podiumul din turneul de la Constanţa a fost completat de Baia Mare, care a trecut în finala mică de Steaua, 19-10. De remarcat că steliştii, clasaţi pe poziţia a patra, au fost învinşi în semifinale de Dinamo cu 27-12.

O surpriză plăcută a fost RC Cleopatra, care a încheiat Grupa B pe locul secund, înregistrînd două victorii, 26-7 cu Universitatea Cluj şi 24-5 cu Callatis Mangalia, şi o înfrîngere, 0-35 cu Dinamo. Învinşi în sferturi de RCJ Farul, elevii lui Cristian Brănescu au ajuns în turneul pentru locurile 5-8, şi au încheiat competiţia pe locul 7, după ce au pierdut cu Olimpia Bucureşti, 5-12, şi au învins pe RC Griviţa, 12-5. În schimb, divizionara A Callatis Mangalia a ocupat ultimul loc în Grupa B, cu trei eşecuri, 0-31 cu Dinamo, 14-19 cu Universitatea Cluj şi 5-24 cu RC Cleopatra. În turneul pentru locurile 13-16, Callatis a obţinut două succese, 5-0 cu RC Bîrlad prin neprezentarea adversarului, şi 21-19 cu CFR Braşov.