RCJ Farul, eşec pe terenul campioanei

Rugby / Superliga Naţională, play-off, etapa a 4-a: CSM BAIA MARE - RCJ FARUL 29-20

Sport 10 Septembrie 2012 / 00:00 503 accesări

RCJ Farul Constanţa a făcut o partidă foarte bună pe terenul campioanei CSM Baia Mare şi a fost aproape de a obţine un succes extrem de important, dar la final a trebuit să se recunoască învinsă, scor 29-20 (19-10). Ca şi în meciul de la Bucureşti, cu Steaua, RCJ Farul a început perfect partida, iar după primele 10 minute conducea deja cu un nesperat 10-0, toate punctele fiind aduse de uvertura Cecil Dumond (o lovitură de pedeapsă şi un eseu transformat). Gazdele s-au trezit însă rapid din “pumni“, iar presiunea exercitată s-a materializat până la pauză prin trei încercări reuşite de Niacşu, Botezatu şi Ursache, ultimele două fiind transformate de Wiringi. Farul a redus din diferenţă imediat după pauză printr-o nouă încercare a lui Costi Gheară, transformată de Dumond, dar Botezatu a risipit emoţiile gazdelor printr-un nou eseu, ducând scorul la 26-17. Dumond a dat impresia că Farul poate pleca măcar cu punctul bonus după ce a transformat o penalitate, dar Wiringi a închis tabela tot printr-o lovitură de pedeapsă în prelungirile partidei şi Baia Mare s-a impus cu 29-20, obţinând şi punctul bonus ofensiv. „Nu ar fi fost nicio surpriză dacă am fi câştigat noi acest meci, a fost o partidă deschisă oricărui rezultat. A fost unul dintre cele mai bune meciuri pe care le-am făcut în deplasare în ultimii doi ani“, a spus directorul sportiv Aurelian Arghir.

Pentru RCJ Farul au jucat: Rice, Cornei, Sasu, Masilevu, Cr. Munteanu, Agiacai, Van Neel, Morrison, Jantjies, Dumond, S. de La Harpe, Helu, Gheară, Van Wyk, Stein. Au mai intrat: Nesindande, Mototolea, Gorun, Apostol, Laqai.

În cealaltă partidă din play-off, RCM Timişoara - Steaua Bucureşti 27-20 (10-13) . Clasament: 1. RCM Timişoara 14p, 2. CSM Baia Mare 11p, 3. RCJ Farul 9p, 4. Steaua 6p.