RCJ Farul, în sferturile Cupei României

Rugby / Cupa României, optimi de finală: ŞTIINŢA PETROŞANI - RCJ FARUL 16-40

Sport 25 Octombrie 2010 / 00:00 578 accesări

Rugby Club Judeţean Farul s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, în deplasare, scor 40-16, pe Ştiinţa Petroşani. Diferenţa de valoare dintre cele două loturi a fost evidentă încă din prima repriză, când constănţenii au înscris suficient încât să-şi permită să ruleze în repriza secundă şi jucătorii care au evoluat mai puţin în acest sezon. O partidă în care RCJ Farul a înscris şase eseuri şi care s-a dovedit un bun antrenament înaintea meciului din sferturi. Pentru RCJ Farul au evoluat: Turashvili, Bejan, Sasu, Agiacai, Mitu, Tavarkiladze, Arhip, Mototolea, Samkharadze, R. Tavana, C. Nicolae, Lazăr, Gheară, A. Tavana, Jantjies. Au mai intrat: Graur, Strutinsky, Pîrvu şi Puişoru.

Rezultatele din optimile de finală: Poli Agro Iaşi - CSM Ştiinţa Baia Mare 0-74, RC Bîrlad - Steaua Bucureşti 17-68, Ştiinţa Petroşani - RCJ Farul Constanţa 16-40, Bucovina Suceava - Dinamo Bucureşti 12-43, RC Griviţa - CSU “Aurel Vlaicu“ Arad 25-19, Sportul Studenţesc - RCM Timişoara 9-95, CS Arsenal Tîrgovişte - U. Cluj 12-58, Callatis Mangalia - CSM Bucureşti 11-110. Astăzi, la sediul Federaţiei Române de Rugby, va avea loc tragerea la sorţi a partidelor din sferturi.