RCJ Farul, înfrângere după un meci dramatic

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 5-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 18-19

Sport 26 Aprilie 2011 / 00:00 749 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa nu a reuşit să treacă şi peste al cincilea hop din acest sezon al Superligii Naţionale de rugby, fiind învinsă sâmbătă, pe stadionul “Mihai Naca“, cu 19-18, de către Steaua Bucureşti. Dacă nu a fost un meci foarte spectaculos din punct de vedere tehnic, a fost, cu siguranţă, cea mai dramatică confruntare din ultimii ani dintre cele două mari rivale. RCJ Farul avea prima şansă în disputa cu Steaua, iar avantajul terenului propriu părea să confirme acest lucru în min. 24, când Cătălin Nicolae a finalizat cu o încercare o superbă acţiune pe treisferturi începută la aproximativ 60 m de buturile steliste. Era 8-3 pentru Farul şi cei aproximativ 1.000 de suporteri constănţeni începeau deja să sărbătorească. Steaua nu a acuzat însă şocul, Dumbravă a redus din diferenţă printr-un drop-goal de la 25m, iar Melinte a înscris primul eseu al Stelei. Vlaicu a transformat o lovitură de pedeapsă, iar scorul pauzei era 14-8 pentru Steaua. Oaspeţii au reuşit un nou eseu la cinci minute de la reluare şi se părea că soarta meciului este pecetluită. Jucătorii Farului nu au cedat, au crezut în şansa lor şi au început o spectaculoasă cursă de urmărire, Apostol dând semnalul revenirii în min. 54, când a culcat balonul în terenul de ţintă stelist. Au urmat 30 de minute de forcing al Farului, Steaua încercând doar prin trageri repetate de timp să oprească atacurile constănţene. Şi când toată lumea aştepta ultimul fluier al centralului Radu Petrescu (a condus meciul cu numeroase greşeli, în special în favoarea Stelei), Vîlcu a finalizat cu eseu un atac prelungit al Farului în al zecelea minut de prelungire!!! Cătălin Nicolae a avut şansa de a aduce victoria Farului, dar a ratat transformarea din poziţie ideală. S-a încheiat 19-18 pentru Steaua care obţine patru puncte uriaşe în lupta pentru una din primele două poziţii. „Un meci echilibrat, iar diferenţa s-a făcut la nivelul greşelilor individuale. Are mai puţină importanţă că s-a greşit la ultima fază, pentru că nu ar fi trebuit să ajungem acolo. Nu avem încă mentalitatea necesară pentru a tranşa un meci de o astfel de intensitate“, a declarat, la final, antrenorul principal al Farului, Cristi Brănescu. „Un meci pe care la fel de bine puteam să-l şi câştigăm. Ne-a lipsit tranformerul, dar nu este vina lui Nicolae. Am comis multe greşeli şi lipsa de experienţă a unor jucători şi-a spus cuvântul“, a spus şi căpitanul Daniel Carpo.

Au evoluat - RCJ Farul: Zapan, Turashvili, Boar, Agiacai, Cr. Munteanu, Carpo, Mitu, Vîlcu, Ivan, Lazăr, Van Wick, Carpenter, Gheară, C. Nicolae, Jantjies; au mai intrat: Cornei, Graur, Sasu şi Apostol; Steaua: Nere, Zebega, Baraulea, Tatu, Necula, Melinte, Lucaci, Ianuş, Diaconescu, Dumbravă, Ştefan, Ioniţă, Cazan, Zamfir, Vlaicu; au mai intrat: Grigore, Mihalache, Dumitrescu, Panzaru. Au marcat: Nicolae, Apostol şi Vîlcu - câte 1 eseu, Lazăr - 1 l.p. pentru RCJ Farul; Melinte şi Ianuş - câte 1e, Dumbravă - 1 drop-goal şi 1 l.p., Vlaicu - 1 l.p. pentru Steaua.

Clasament: 1. Baia Mare 24p, 2. Steaua 22p, 3. RCJ FARUL 20p, 4. Timişoara 12p, 5. CSM Bucureşti 10p, 6. Dinamo 8p, 7. U. Cluj 1p, 8. Arad 0p. În etapa viitoare, RCJ Farul va întâlni duminică, 1 mai, de la ora 11.00, în deplasare, campioana CSM Baia Mare.