RCJ Farul, învingătoare la “Bucureşti Sevens”

Sport 01 Septembrie 2008 / 00:00 585 accesări

Campionatul Naţional de rugby în 7 a programat la sfîrşitul săptămînii trecute, pe Stadionul “Arcul de Triumf”, etapa a doua din totalul de şase al competiţiei, denumită Bucureşti Sevens. Clasată a doua la etapa inaugurală, Iaşi Sevens, Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a reuşit să cîştige turneul din Capitală după ce le-a învins clar pe Dinamo şi Steaua! În Grupa B, constănţenii s-au “distrat” cu adversarele, pe care le-au învins la diferenţe confortabile: 47-7 cu CSM Suceava, 42-7 cu Olimpia Bucureşti, 42-5 cu Callatis Mangalia. Primul meci din turneul locurilor 1-8 a fost şi cel mai dificil, adversara Farului fiind chiar învingătoarea turneului de la Iaşi, Dinamo. Bucureştenii au condus cu 7-0, Farul a egalat pe finalul primei reprize şi a marcat eseul victoriei după pauză: scor final 14-7. A urmat un sec 36-0 în semifinala cu Ştiinţa Petroşani, apoi finala cu Steaua, în care RCJ Farul a izbutit o primă repriză senzaţională: 36-0, după şase eseuri! Chiriac le-a marcat pe primele trei, apoi juniorul Puişoru, cel mai eficace jucător al turneului bucureştean, a înscris şi el două. Steliştii au redus din scor după pauză, dar insuficient pentru a mai întoarce rezultatul, care a fost 34-24 pentru Farul. „Mă bucură aceste victorii, dar cel mai mult faptul că formăm un grup puternic. Băieţii s-au şi distrat, dar au şi făcut performanţă! Să nu uităm că ne-au lipsit cei 12 jucători convocaţi la loturile naţionale, dar şi cei şase accidentaţi. Remarc întreaga echipă, dar cel mai mult mi-au plăcut namibianul Jantjes şi Puişoru (n.r. - un jucător de treisferturi care tocmai a terminat junioratul, adus în vară de la LPS)”, a declarat Aurelian Arghir, directorul executiv al RCJ Farul.

Constănţenii au primit 20 de puncte pentru cîştigarea turneului din Bucureşti şi au trecut pe primul loc în clasamentul general, după două etape: 1. RCJ Farul 36p; 2. Dinamo 32 puncte; 3. Steaua 30p; 4. Baia Mare 26p; 5. Iaşi 24p; 6. Cluj 20p; 7. Olimpia 19p; 8. Petroşani 18p; 9. Suceava 16p; 10. Cleopatra 14p; 11. Timişoara 12p; 12. Braşov 11p; 13. Callatis 7p; 14. Griviţa 7p; 15. Bîrlad 6p; 16. Metrorex 3p. La Bucureşti, Constructorul-Cleopatra Constanţa (locul 3 în Grupa A) s-a clasat pe locul 11, după 17-5 cu CFR Braşov, iar Callatis Mangalia (locul 4 în grupa B) pe 13, după 22-14 cu RCM Timişoara. Peste două săptămîni, pe 13 şi 14 septembrie, la Constanţa va avea loc etapa a treia a CN de rugby în 7, ultima din anul 2008, celelalte trei urmînd să aibă loc anul viitor.