RCJ Farul, învinsă în Cupa României

Rugby / Cupa României, zona Dobrogea: RCJ FARUL CONSTANŢA - CSM BUCUREŞTI 12-24

Sport 12 Iunie 2014 / 00:00 652 accesări

Fără şase jucători de bază, Serelevu, Ravulo, Ilie, Vlaicu, Turashvili şi Tamba, RCJ Farul Constanţa nu a rezistat decât 50 de minute în confruntarea de ieri, cu CSM Bucureşti, din etapa a doua a zonei Dobrogea din Cupa României. Constănţenii au deschis scorul încă din min. 6, prin Jantjies, care a fructificat o lovitură de pedeapsă, dar bucureştenii au replicat opt minute mai târziu, prin eseul aripei Florentin Ion, transformat de Tudorel Bratu, fostul jucător al Farului. Fără un pachet de înaintare la fel de puternic cum ne obişnuise în Superliga Naţională, RCJ Farul a preferat să încerce butul la fiecare penalitate dictată împotriva CSM-ului. Jantjies a transformat, din păcate, doar una dintre cele trei de care a beneficiat în primele 40 de minute, iar la pauză, bucureştenii conduceau cu 7-6. Acelaşi mijlocaş la grămadă al Farului a adus Constanţa în avantaj în debutul părţii secunde tot dintr-o penalitate, scor 9-7, dar acesta avea să fie ultimul moment în care “marinarii” s-au aflat la conducere. CSM-ul a întors soarta partidei prin eseul lui Mitroi, transformat de Bratu, acesta din urmă punctând şi dintr-o penalitate. Jantjies a lăsat impresia că finalul va fi mai tensionat, transformând pentru 12-17 în min. 63, dar bucureştenii au mai avut un eseu transformat şi au stabilit scorul final: 24-12 pentru CSM Bucureşti.

„Am văzut o primă repriză foarte bună cu jucătorii pe care îi avem în general în echipă, dar cei din partea secundă au arătat că mai au mult de lucru până să ajungă la nivelul titularilor. Lotul nostru se va întări după perioada de pauză şi nu vom mai fi la fel ca astăzi”, a declarat antrenorul secund al RCJ Farul, Cristian Petre.

Au evoluat pentru RCJ Farul: Nere, Taljard, Bădălicescu, Agiacai, Neacşu, Mototolea, Van Neel, Vueti, Jantjies, Semple, Apostol, Gheară, Faamita, Neagu, Stiopei. Au mai intrat: N. Ion, Sasu, Pastramă, Olescu şi L. Dumitru.