RCJ Farul, învinsă la ultima fază a meciului

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 11-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 17-22

Sport 30 Iulie 2012 / 00:00 489 accesări

Ieri, pe stadionul “Mihai Naca” din Constanţa, Rugby Club Judeţean Farul Constanţa şi Steaua Bucureşti s-au întâlnit în derby-ul etapei a 11-a din Superliga Naţională de rugby. Oaspeţii au obţinut victoria, cu 22-17 (9-10), după ce RCJ Farul a condus cu 17-9! Prima repriză a fost una echilibrată, în care oaspeţii au punctat din trei lovituri de pedeapsă transformate de Vlaicu, conducând cu 3-0 şi 6-3. Gazdele au reuşit un eseu prin Stein, după o fază superbă construită de Apostol şi de la Harpe, iar Jantjies a transformat eseul şi o lovitură de pedeapsă. La două minute după pauză, Farul a preluat conducerea cu 17-9: Stein a înscris încă un eseu, după o superbă acţiune personală (pornită de la linia de 22!), iar Jantjies a transformat. Se părea că gazdele vor obţine o victorie clară, însă bucureştenii au reuşit să întoarcă rezultatul, împinşi de la spate de arbitrul ieşean Clapon, care a fluierat într-o singură direcţie. Însă şi jucătorii Farului au pus umărul la succesul echipei adverse, care au marcat două eseuri, prin Cazan (min. 70) şi Ianuş (min. 78), profitând de erori incredibile comise de Stein şi de la Harpe. Aceştia au încercat să joace la mână în propriul 22, în loc să degajeze simplu, cu piciorul, iar RCJ Farul tremură acum pentru locul 4, calificant în play-off! Capac a pus tot Clapon, care a fluierat finalul meciului când mai erau de jucat vreo două minute din timpul regulamentar plus eventualele prelungiri...

„Arbitrul nu s-a ridicat sub nicio formă la nivelul calitativ al jocului de astăzi (n.r. - ieri). A avut multe decizii controversate, inexplicabile, interpretări eronate ale regulamentului, iar peste toate acestea a pus capăt partidei cu cinci minute mai devreme. Nu cred că a dorit să favorizeze Steaua, dar este clar că a fost depăşit de valoarea jocului”, a declarat Aurelian Arghir, directorul sportiv al clubului constănţean.

Pentru RCJ Farul au evoluat următorii jucători: De Neuilly-Rice, Van der Linde, Sasu - Agiacai, Cr. Munteanu - Morrison, Van Neel, Masilevu - Laqai, Jantjies - Apostol, Gheară, Helu, S. de la Harpe - Stein (au mai intrat: Van Wyk, Nesindande şi Neacşu).

Rezultatele etapei: RCM Timişoara - U. Cluj 27-0; CSM Bucureşti - Poli Iaşi 73-13; RCJ Farul Constanţa - Steaua Bucureşti 17-22; Dinamo Bucureşti - CSM Baia Mare 11-31. Clasament: 1. CSM Baia Mare 48p; 2. RCM Timişoara 43p; 3. Steaua Bucureşti 40p; 4. RCJ FARUL CONSTANŢA 33p; 5. Dinamo Bucureşti 25p; 6. CSM Bucureşti 16p; 7. U. Cluj 6p; 8. Poli Iaşi 4p.