RCJ Farul, la turneul final al CN under 18

Sport 11 Mai 2012 / 00:00 455 accesări

Echipa de juniori under 18 de la Rugby Club Judeţean Farul Constanţa - antrenor Virgil Năstase - a câştigat campionatul regional şi a obţinut calificarea între cele mai bune opt formaţii din ţară. Dacă în sezonul trecut au obţinut medaliile de bronz ale Campionatului Naţional, tinerii rugbyşti ai Farului vor încerca în acest an să-şi depăşească performanţa şi să devină campioni naţionali, mai ales că turneul final va fi găzduit la Constanţa, în perioada 21-28 mai. Miercuri, în ultimul meci al campionatului regional, RCJ Farul Constanţa a făcut ultima “încălzire” înainte de turneul final, impunându-se, cu 55-8 (31-5), în faţa formaţiei Cleopatra Constanţa.

„Calificarea nu este o surpriză ţinând cont de valoarea lotului. Rămâne de văzut ce vom face la turneul final, unde vom întâlni echipe de alt calibru. Şi anul trecut ne-am bătut pentru titlu, dar acum, gândindu-ne că vom evolua la Constanţa, sperăm să devenim campioni. Avem un grup bun, cu o valoare bună, care îi dă dreptul să spere cel puţin la o medalie. Este acelaşi lot din sezonul trecut, dar care a câştigat în maturitate“, a declarat antrenorul Virgil Năstase. Lotul RCJ Farul are în componenţă şi şase internaţionali under 18: Mario Arvinte, Răzvan Olescu, Mircea Sărăcilă, Andrei Arghir, Ştefan Marin şi Cosmin Raicea.