RCJ Farul, la un pas de surpriză la Arad

Rugby / DN, play-off, etapa a 6-a: Contor Arad - RCJ Farul Constanţa 27-16

Sport 07 Aprilie 2007 / 00:00 803 accesări

Vineri, la Arad, Rugby Club Judeţean Farul a reuşit cea mai bună evoluţie din acest sezon în deplasare, fiind foarte aproape de a produce surpriza pe terenul vicecampioanei. Echipa constănţeană merita mai mult decît un rezultat strîns, mai ales că a condus la pauză cu 13-5. A fost o prima repriză foarte bună pentru RCJ Farul, care a revenit de la 0-5, dar în partea a doua a jocului rugbiştii constănţeni au cedat presiunii arădene (trei eseuri primite în primele 20 de minute ale reprizei a II-a). Mai mult, eseul lui Fercu, din prelungirile partidei, a năruit şi palida consolare a unui punct bonus într-o confruntare în care se putea obţine o spectaculoasă victorie. Scor final: Contor Arad - RCJ Farul 27-16. Arbitrajul bucureşteanului Gabriel Şeitan a fost unul slab. Punctele Farului au fost reuşite de Gornoavă (eseu) - la capătul unei frumoase acţiuni pe treisferturi şi Bezuşcu (3 l.p. şi 1 transformare). S-au remarcat de la Farul: Cl. Dumitru, Bezuşcu şi georgienii Uchava şi Natriashvili. “Sînt dezamăgit de rezultat, dar efortul băieţilor a fost remarcabil. Din păcate, concentrarea s-a diminuat în partea secundă. Oricum, jocul continuă să se îmbunătăţească şi acest lucru mă bucură”, a declarat antrenorul australian Paul James Nixon. “Am progresat faţă de meciul cu Steaua, dar trebuie să lucrăm în continuare la apărarea în moluri şi să fim mai agresivi în aglomerările spontane. Important este că simt echipa jucînd din ce în ce mai bine”, a considerat căpitanul formaţiei constănţene, Marian Dumitru.

Celelalte rezultate - turneul play-off (locurile 1-6): Steaua - Remin Baia Mare 61-5; Dinamo - U. Cluj 85-6; turneul play-out (locurile 7-12): Olimpia Bucureşti - Bucovina Suceava 24-8; CSM Timişoara - Rulmentul Bîrlad 20-17; Poli Agro Iaşi - Ştiinţa Petroşani 91-11.