RCJ Farul, meci modest în faţa băimărenilor

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 5-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - CSM ŞTIINŢA BAIA MARE 0-17

Sport 22 Aprilie 2013 / 00:00 622 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a pierdut clar, scor 0-17 (0-12), meciul disputat sâmbătă, pe teren propriu, cu CSM Baia Mare, în etapa a 5-a a Superligii Naţionale de rugby. Şi totuşi, cei care au început mai bine partida de pe stadionul “Mihail Naca” au fost constănţenii, maramureşenii apărându-se eroic la cinci metri de propriul teren de ţintă în primele cinci minute. Şi cam atât în primele 40 de minute pentru RCJ Farul, care a mai irosit în finalul primului act o lovitură de pedeapsă prin Jantjies. În rest, CSM Baia Mare a fost echipa mai activă, care a presat încet, dar sigur, formaţia de pe litoral în propria jumătate şi a profitat mereu de greşelile tehnice şi placajele întârziate. Primul eseu a venit în min. 16, prin Morell, după o superioritate pe partea stângă a atacului băimărean, pentru ca peste doar două minute să fie stabilit şi scorul pauzei: Cătună a sprintat pe lângă un Puişoru aflat parcă în treapta a doua, Jantjies a gafat incredibil, iar aripa băimăreană a interceptat balonul şi nu s-a mai oprit decât în terenul de ţintă. Transformarea a fost reuşită de Wiringi şi scorul devenea 12-0 pentru Baia Mare. Nici în partea secundă a jocul Farului nu a cunoscut o schimbare semnificativă, iar singurele puncte pe tabelă au fost aduse tot de oaspeţi. Linia a II-a Van Heerden a mai înscris un eseu, în min. 75, stabilind scorul final la 17-0 pentru Baia Mare.

„La rugby dacă nu plachezi se întâmplă ce a fost azi (n.r: sâmbătă) pe teren. Nu am fost capabili să placăm în momente decisive şi aceste placaje au făcut diferenţa. Echipa nu poate încă să joace colectiv. Este total diferită faţă de anul trecut. Indiferent ce se întâmplă, dacă nu plachezi nu poţi face faţă. La nivelul liniei de trei-sferturi nu ne-am apărat, făcând greşeli copilăreşti. Va trebui să muncim foarte mult, pentru că urmează un meci foarte greu la Bucureşti, cu Steaua (n.r - miercuri, de la ora 11.00). Să sperăm că vor veni şi vremuri mai bune pentru noi”, a declarat antrenorul principal al RCJ Farul, Mircea Paraschiv.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Leon Cornei, Pastramă, Agiacai, Raţiu, Muşat, Van Neel, N. Ion, Bratu, Jantjies, A. Ilie, D. Harpe, Oneaţă, Mototolea, Puişoru. Au mai intrat: Gorun, Mătase, Mahu, Cr. Munteanu şi Gheară.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Bucureşti - RCM Timişoara 10-65, Dinamo Bucureşti - U. Cluj 34-24. Clasament: 1. CSM Baia Mare 14p, 2. RCM Timişoara 13p (116-53), 3. Steaua Bucureşti 13p (84-58, 4. RCJ FARUL CONSTANŢA 10p, 5. Dinamo 9p, 6. U. Cluj 5p, 7. CSM Bucureşti 4p.