RCJ Farul va înfrunta pe Dinamo

Rugby / Cupa României, sferturi de finală

Sport 20 Septembrie 2011 / 00:00 481 accesări

Ieri, la Bucureşti, la sediul Federaţiei Române de Rugby, a avut loc tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Cupei României. Sorţii au decis ca Rugby Club Judeţean Farul Constanţa să întâlnească în această fază a competiţiei marea rivală Dinamo Bucureşti, partida urmând să se desfăşoare sâmbătă, cel mai probabil, la Buzău. „Era bine dacă întâlneam Clujul sau Aradul, însă dacă vrei să ajungi cât mai departe într-o competiţie, atunci trebuie să elimini şi echipe mai puternice. Partidele cu Dinamo au fost întotodeauna dificile, indiferent de loturile celor două echipe. Nouă ne vor lipsi foarte mulţi jucători, plecaţi la Campionatul Mondial, în timp ce Dinamo şi-a format din nou o echipă foarte bună. Va trebui să facem tot ceea ce putem pentru a obţine calificarea. Cupa nu este un obiectiv, dar o tratăm cu maximă seriozitate. Încercăm să pregătim cât mai bine jocul. Partida poate fi considerată şi o revanşă după eşecul din campionat, de la Constanţa, din primăvara acestui an“, a declarat antrenorul Cristian Brănescu. Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria dinamoviştilor, scor 24-20, pe 29 mai, la Constanţa, în etapa a 10-a a Superligii Naţionale de rugby. Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei României, meciurile urmând să se desfăşoare pe teren neutru: RCJ Farul Constanţa - Dinamo Bucureşti, CSM Bucureşti - CSU Cluj, Steaua Bucureşti - RCM Timişoara şi CSM Baia Mare - CSU Arad.