RCJ Farul, victorie cu bonus în faţa campioanei

Rugby / Superliga Naţională, play-off, prima etapă: RCJ FARUL CONSTANŢA - CSM BAIA MARE 30-13

Sport 20 August 2012 / 00:00 606 accesări

Candidată la titlu, RCJ Farul Constanţa a debutat perfect în play-off-ul Superligii Naţionale de rugby, obţinând o victorie cu punct bonus ofensiv, scor 30-13, în meciul împotriva campioanei CSM Baia Mare, disputat sâmbătă, pe stadionul “Mihai Naca”. Debutul partidei le-a aparţinut băimărenilor, care au condus cu 6-0, după două lovituri de pedeapsă transformate de Wirigi, în timp ce Jantjies a irosit două oportunităţi de a puncta prin acelaşi procedeu. Mult mai rapizi în teren, constănţenii au trecut la conducere în min. 26, eseul lui Apostol, venit după o acţiune în viteză pe partea stângă, fiind transformat de Jantjies. Namibianul a mărit avantajul după o jumătate de oră, printr-o lovitură de pedeapsă, urmată de un nou eseu, reuşit de Helu, care a dus scorul la 15-6. Oaspeţii au replicat prin forţa grămezii şi au culcat balonul în terenul de ţintă constănţean prin Oancea, transformarea lui Wirigi stabilind scorul pauzei, 15-13. La reluare, arbitrul Dănuţ Frăsineanu a eliminat temporar doi constănţeni, dar defensiva grupării de pe litoral s-a apărat cu o determinare fantastică şi a menţinut diferenţa de două puncte până aproape de final. Ultimele minute ale întâlnirii au adus un iureş al gazdelor, startul fiind dat de lovitura de pedeapsă transformată de Bezuşcu, de la centrul terenului. În minutele de prelungire, elevii lui Cristian Brănescu şi-au trecut în cont două eseuri, prin Stein şi Morrison, unul transformat de Bezuşcu, încheind partida în uralele spectatorilor. Pentru RCJ Farul au evoluat: De Neuilly, Van Neel, Sasu - Agiacai, Cr. Munteanu - Gorun, Morrison, Masilevu - Laqai, Jantjies - Van Wyk, Gheară, Helu, S. de la Harpe - Apostol. Au mai jucat: Bezuşcu, Stein, Mototolea, Nesidande, Ciornei şi Puişoru.

O ECHIPĂ UNITĂ. La finalul partidei, atât oficialii clubului constănţean, cât şi jucătorii au remarcat atitudinea echipei. „A fost de departe cel mai bun meci făcut de RCJ Farul în acest sezon, iar meritul le aparţine jucătorilor şi antrenorilor. Băieţii au înţeles spiritul acestui club şi au luptat pentru culorile alb-albastre. Dacă vom continua în acest fel, vom avea stadionul plin. Este un început care dă încredere pentru play-off”, a spus preşedintele RCJ Farul, Cristinel Dragomir. „Am jucat ca o echipă, iar dacă o vom ţine tot aşa, vom lua campionatul”, a adăugat namibianul Eugene Jantjies, completat de veteranul Constantin Gheară: „Această victorie reprezintă doar un început şi sperăm să creştem de la meci la meci”.

În celălalt meci din play-off, Steaua Bucureşti, a trecut, ieri, de RCM Timişoara, cu 23-17.