RCJ Farul, victorie după doi ani în Ghencea

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 6-a: STEAUA BUCUREŞTI - RCJ FARUL CONSTANŢA 13-18

Sport 05 Mai 2014 / 00:00 859 accesări

Din play-off-ul sezonului 2012 al Superligii Naţionale de rugby nu mai câştigase formaţia RCJ Farul Constanţa o partidă în deplasare cu Steaua Bucureşti. A făcut-o sâmbătă, în etapa a 6-a a campionatului, rugbyştii pregătiţi de Neil Kelly şi Cristian Petre impunându-se, cu 18-13 (3-6), după un meci în care punctele victoriei au fost reuşite în ultimele minute. Constănţenii au punctat dintr-o lovitură de pedeapsă încă din min. 3, prin Vlaicu, însă Dumbravă a restabilit echilibrul peste doar două minute, tot dintr-o penalitate, scor 3-3. RCJ Farul a fost în continuare echipa mai prezentă în joc, care a încercat să domine cu înaintarea, dar tocmai dorinţa de a-şi supune rapid adversarul a dus la comiterea mai multor infracţiuni soldate cu lovituri de pedeapsă. Dumbravă a reuşit până la pauză să transforme doar una dintre cele trei lovituri de care a beneficiat, iar Steaua intra la cabine în avantaj, scor 6-3. La şase minute de la reluare, tabela indica din nou egalitate, 6-6, după ce Vlaicu a fructificat o nouă penalitate. În minutul următor, însă, Baraulea a profitat de o breşă în defensiva constănţeană, i-a pasat lui Ioniţă, iar centrul stelist a înscris prima încercare a meciului. Dumbravă nu a ratat din poziţie favorabilă, iar Steaua conducea cu 13-6. Neil Kelly i-a introdus pe Pastramă, Van Neel, Turashvlili şi Tamba, iar “marinarii” şi-au împins tot mai mult adversarii în propria jumătate. Presiunea exercitată a dat rezultate în min. 74, Van Neel înscriind primul eseu al Farului la capătul unei faze prelungite de atac. Vlaicu a transformat şi tabela indica din nou egalitate, scor 13-13. Punctele victoriei constănţene au fost aduse de fijianul Nemia Ranuku în min. 79, care a înscris al doilea eseu al Farului.

„Contează mult această victorie, chiar dacă încă nu am uitat eşecul cu Baia Mare. Mi-a fost frică de noi în primul rând în meciul cu Steaua, pentru că o echipă profesionistă trebuie să-şi trateze cu respect adversarul. În primele 60 de minute nu s-a jucat. Unii jucători au avut şansa să joace şi m-au dezamăgit foarte tare. Este bine, însă, că am putut întoarce scorul în ultimele zece minute”, a declarat antrenorul secund Cristian Petre. Pentru RCJ Farul au evoluat: Nere, Taljard, Bădălicescu, Agiacai, Cr. Petre, Malakai, Mototolea, Vueti, Ranuku, Semple, Apostol, Vlaicu, Faamita, Neagu, Jantjies. Au mai intrat: Tamba, Turashvili, Sabbagh, Van Neel, Pastramă.

În celelalte partide din etapa a 6-a s-au înregistrat rezultatele: CSM Baia Mare - CSM Bucureşti 20-14 şi RCM Timişoara - U. Cluj 33-11. Clasament: 1. CSM Baia Mare 22p, 2. RCM Timişoara 21p, 3. RCJ FARUL CONSTANŢA 17p, 4. CSM Bucureşti 12p, 5. Steaua Bucureşti 11p, 6. U. Cluj 5p, 7. Dinamo CSM Bucureşti 1p.