RCJ Farul, victorie importantă la Buzău

Rugby / DN-2, play-off: Dinamo Bucureşti - RCJ Farul 21-30

Sport 21 Mai 2009 / 00:00 590 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a reuşit o victorie extrem de importantă, scor 30-21, ieri, la Buzău, în disputa cu Dinamo Bucureşti, restanţă din etapa a 2-a a play-off-ului Diviziei Naţionale. Anunţată ca o întîlnire decisivă pentru Farul în tentativa de a rămîne în cărţile pentru ocuparea locului secund la finalul play-off-ului, disputa a avut de toate: eseuri spectaculoase, doi transformeri în mare formă şi dorinţa mare de victorie a rugbyştilor constănţeni. Dacă în primă jumătate a reprize I cele două formaţii s-au întrecut în greşeli, miza jocului spunîndu-şi cuvîntul, din min. 28 cei prezenţi au putut asista la un rugby de calitate. Scorul a fost deschis de Dinamo, prin Răzvan Stanca care a transformat cu precizie, în min.7, o penalitate dictată împotriva Farului. În min. 28 a venit şi prima încercare a partidei: Jantjies a scos o minge din grămadă, a fentat şi a găsit un culoar ideal pentru a pătrunde printre fundaşii dinamovişti, culcînd balonul în terenul de ţintă după o cursă de aproximativ 30 m. Aoina a transformat, iar Farul conducea cu 7-3. Doar un minut mai tîrziu, Stanca a beneficiat de o nouă penalitate, punîndu-şi şi de această dată în valoare lovitura de picior. Dinamo a reuşit chiar să preia conducerea în min. 35, cînd ex-faristul Stanca (cel mai bun om al dinamoviştilor), a transformat cu precizie o lovitură de pedeapsă dintr-o zonă foarte dificilă. Avantajul celor de la Dinamo a durat doar un minut. Makapelu a primit o minge la aproximativ 40 m de buturile adverse, a sprintat în stilu-i caracteristic şi, după ce a trecut de toată defensiva gazdelor, a culcat balonul la centru. Aoina a îndeplinit o simplă formalitate, iar scorul pauzei a fost 17-9 pentru RCJ Farul.

Emoţii în repriza a doua

Primele 15 minute ale părţii secunde au aparţinut în totalitate dinamoviştilor, aceştia reuşind să înscrie două încercări, prin Ghioc (min. 47) şi Marin (min. 52), Stanca transformînd doar una dintre ele. S-a ajuns la un surprinzător 21-17 pentru Dinamo şi se părea că Farul va înregistra a treia înfrîngere consecutivă. Din fericire, jucătorii pregătiţi de Bruce Hodder s-au trezit rapid şi, impulsionaţi de cei prezenţi în tribune, au revenit în jumătatea de teren adversă. Ben Aoina a înscris un nou eseu, în min. 66, după un placaj perfect reuşit de Makapelu. Tot Aoina a transformat, şi Farul conducea cu 24-21. Şapte minute mai tîrziu, neo-zeelandezul Farului a transformat o penalitate, iar în ultimele minute ale meciului RCJ Farul şi-a mărit avantajul după o nouă lovitură de pedeapsă transformată de Aoina. Scor final: 30-21 pentru RCJ Farul, chiar dacă Dinamo a beneficiat de indulgenţa centralului Gheorghe Sabău, care a prelungit jocul cu şapte minute, însă nimic notabil nu s-a mai întîmplat pe tabelă. Victorie absolut meritată a Farului, care confirmă evoluţia foarte bună de la turneul de rugby în 7 şi revine cu şanse mari în lupta pentru locul secund. “Un cadou frumos pe care mi l-au făcut băieţii cu această victorie. Mă bucur că jucătorii au muncit şi au arătat că au valoare. I-am văzut că au plăcere să joace, că vor să cîştige. Au arătat poate 70 la sută din potenţialul lor“, a declarat directorul sportiv al RCJ Farul, Aurelian Arghir, care a împlinit, ieri, 41 de ani. În urma acestui succes, RCJ Farul a obţinut patru puncte, apropiindu-se la numai trei puncte de Dinamo. Pentru RCJ Farul au evoluat: Turashvili, Bejan, Tudosa, Tavarkiladze, Cr. Munteanu, Carpo, Chiriac, Ageacai, Jantjies, Aoina, Makapelu, Gheară, C. Nicolae, M. Dumitru, Cl. Dumitru. Au mai jucat: B. Munteanu, Mitu, Andrii şi I. Florea. Clasament: 1. Steaua 60p; 2. Baia Mare 49p; 3. Dinamo 48p*; 4. RCJ FARUL 45p*; 5. Cluj 32p; 6. Timişoara 22p. (* - echipe penalizate cu un punct). Delegaţia Farului pleacă astăzi de la Buzău spre Sibiu, iar de acolo spre Cluj, unde sîmbătă echipa constănţeană va întîlni pe Universitatea Cluj, într-o nouă etapă a play-off-ului.