RCJ Farul, victorie pe final cu CSM Bucureşti

Rugby / Superliga Naţională RCJ FARUL CONSTANŢA - CSM BUCUREŞTI 29-22

Sport 31 Martie 2014 / 00:00 721 accesări

Prima etapă din noul sezon al Superligii Naţionale de rugby a adus şi primul succes pentru RCJ Farul Constanţa. Sâmbătă, pe stadionul “Mihail Naca”, în prezenţa unui public numeros, constănţenii s-au impus cu 29-22 (10-10) în meciul cu CSM Bucureşti. Gazdele au început decise meciul, iar Vlaicu a deschis scorul în min. 6, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă. Treptat, meciul s-a echilibrat, iar oaspeţii au reuşit să înscrie prima încercare a partidei în min. 22, prin Nathan Paila, transformată de Andrei Filip, scor 3-7! Peste alte zece minute, bucureştenii au rămas cu un jucător mai puţin pe teren, după ce Johnny Sola l-a accidentat dur pe Ionel Cazan şi a văzut direct cartonaşul roşu. Tabela a fost modificată trei minute mai târziu, însă tot de oaspeţi, care s-au distanţat la 10-3 după ce Filip a transformat o penalitate. RCJ Farul a revenit în joc abia în ultimele cinci minute ale primei reprize, iar după o frumoasă fază pe treisferturi, Gheară a adus primul eseu pentru Constanţa. Vlaicu nu a ratat ţinta, iar la cabine s-a intrat la egalitate, scor 10-10. CSM-ul a profitat, în debutul părţii secunde, de o greşeală în defensiva constănţeană, reuşind să preia din nou conducerea, 15-10 după un eseu al lui Tooala. RCJ Farul şi-a adus aminte că este favorita întâlnirii şi una dintre candidatele la titlu şi, după mai multe atacuri susţinute, a reuşit să înscrie două eseuri, prin Vueti şi Ravulo, în min. 70 şi 75, Vlaicu l-a transformat doar pe primul, iar Constanţa părea să se desprindă în câştigătoare, scor 22-15. A urmat însă o fază care i-a luat prin surprindere chiar şi pe... adversari, care au beneficiat de un eseu de penalitate acordat de Vlad Iordăchescu pentru un presupus ofsaid la Apostol. În min. 80, Jantjies a decis să ia o acţiune pe cont propriu, a trimis apoi un balon de urmărire la 25 de metri de butul advers, Malakai a recepţionat din faţa unui adversar şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers. Vlaicu a transformat pentru 29-22 şi tot el ar fi putut aduce punctul bonus ofensiv la ultima fază a meciului, însă a ratat o lovitură de pedeapsă de la aproximativ 35 de metri.

„A fost un meci greu, aşa cum este mereu în debutul sezonului. Mai avem multe de pus la punct, dar sunt mulţumit de pachetul de înaintare”, a declarat antrenorul Farului, Neil Kelly. „A fost greu. Ştiam că o să fie dificil. Omogenizarea nu a fost cum ne-am dorit, dar pe viitor sperăm să se dezvolte şi relaţiile de joc, care să ne aducă victorii mai lejere. Ambele echipe au făcut investiţii majore şi este bine, pentru că avem nevoie de meciuri tari, de rugby-spectacol şi să vină tot mai mulţi spectatori la stadion”, a precizat şi preşedintele clubului constănţean, Cristinel Dragomir.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Tamba, Turashvili, Sasu, Agiacai, Cr. Petre, Ravulo, Mototolea, Vueti, Jantjies, Sabbagh, Neagu, Ilie, Cazan, Apostol, Vlaicu. Au mai intrat: Taljard, Bădălicescu, Martac, Van Neel şi Semple.

Celelalte rezultate din prima etapă: CSM Baia Mare - Dinamo Bucureşti 49-3 şi Steaua Bucureşti - U. Cluj 34-7. Clasament: 1. CSM Bia Mare 5p (49-3), 2. Steaua 5p (34-7), 3. RCJ FARUL CONSTANŢA 4p (29-22), 4. CSM Bucureşti 1p (22-29), 5. RCM Timişoara 0p (0-0), 6. U. Cluj 0p (7-34), 7. Dinamo (3-49).