Real Madrid a obținut a doua Supercupă din istorie

Fotbal / Supercupa Europei: REAL MADRID - FC SEVILLA 2-0

Sport 14 August 2014 / 00:00 423 accesări

Cristiano Ronaldo a câștigat singurul trofeu care-i lipsea din fabulosul său palmares - Supercupa Europei! Portughezul a fost decisiv în partida disputată marți seară, la Cardiff: Real Madrid - FC Sevilla 2-0 (Cristiano Ronaldo 30, 49). Meciul a fost dominat de madrileni, care au și înscris în finalul primei reprize și în debutul celei de-a doua reprize, consfințind un succes așteptat pentru deținătoarea Ligii Campionilor. Andaluzii au fost mai periculoși pe finalul partidei, dar Casillas și-a răscumpărat toate greșelile făcute în sezonul de primăvară! Cristiano Ronaldo a fost declarat omul partidei, după ce a înscris ambele goluri în meciul de marți seară. Echipele folosite în meciul de la Cardiff - Real Madrid (antrenor Carlo Ancelotti): Casillas - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao (84 Marcelo) - Kroos, Modric (86 Illarramendi) - Bale, J. Rodriguez (72 Isco), Cr.Ronaldo - Benzema; FC Sevilla (antrenor Unai Emery): Beto - Coke (84 Figueiras), Pareja, Fazio, Navarro - Krychowiak, Carrico - Denis Suarez (78 Reyes) - Vidal (66 Iago Aspas), Vitolo - Bacca. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Anglia, cu Mark Clattenburg la centru. Real Madrid a câștigat a doua Supercupă a Europei din istoria clubului, după cea din 2002.