Real Madrid, cu 16 victorii consecutive în campionat, a egalat recordul Barcelonei lui Guardiola

19 Septembrie 2016 / 08:38 357 accesări

Echipa de fotbal Real Madrid, pregătită de francezul Zinedine Zidane, a învins duminică în deplasare, cu scorul 2-0, formația Espanyol Barcelona, înregistrând cu această ocazie a 16-a victorie consecutivă în campionatul Spaniei, egalând recordul stabilit de rivala FC Barcelona sub comanda lui Pep Guardiola, în sezonul 2010-2011.

Lipsită de starurile Cristiano Ronaldo și Gareth Bale în acest joc, Real a mizat în ofensivă pe doi jucători la fel de talentați, columbianul James Rodriguez, cel care a deschis scorul în prelungirile primei reprize (min. 45+2), și francezul Karim Benzema, care a închis tabela în minutul 71, când a marcat primul său gol al sezonului.

Elevii lui Zidane au îmbunătățit, cu această ocazie, cea mai bună serie de victorii din istoria clubului Real Madrid (15), care data din sezonul 1960-1961, egalând totodată recordul Barcei lui Guardiola. Antrenorul francez va avea ocazia să stabilească un nou record absolut în Spania, cu 17 victorii consecutive, miercuri, în partida de campionat cu Villarreal.

Villarreal, viitoarea adversară a Stelei, a dispus cu 2-1 de Real Sociedad, grație ''dublei'' lui Nicola Sansone (22, 25), după ce bascii deschiseseră scorul prin Yuri (35).

Rezultate înregistrate în etapa a 4-a a campionatului Spaniei:

Espanyol Barcelona — Real Madrid 0-2

Au marcat: James Rodriguez 45+2, Karim Benzema 71.

Villarreal — Real Sociedad 2-1

Au marcat: Nicola Sansone 22, 25, respectiv Yuri 35.

Penalty ratat: Alexandre Pato (Villarreal) 16.

Cartonaș roșu: Joseba Zaldua (Sociedad) 90+3.

Athletic Bilbao — CF Valencia 2-1

Au marcat: Aritz Aduriz 24, 41, respectiv Alvaro Medran 2.

Osasuna — Celta Vigo 0-0

Las Palmas — Malaga 1-0

A marcat: Momo 10 — penalty.

Eibar — FC Sevilla 1-1

Au marcat: Pedro Leon 64, respectiv Luciano Vietto 27.

Cartonașe roșii: Yoel (Eibar) 45+1, Dani Garcia (Eibar) 87.

Atletico Madrid — Sporting Gijon 5-0

Au marcat: Antoine Griezmann 2, 31, Kevin Gameiro 5, Fernando Torres 72, 90+1—penalty.

Leganes — FC Barcelona 1-5

Au marcat: Gabriel 80, respectiv Lionel Messi 15, 55 — penalty, Luis Suarez 31, Neymar 44, Rafinha 64.

Betis Sevilla — Granada 2-2

Au marcat: Alex Alegria 36, 61, respectiv Mehdi Carcela-Gonzalez 13, Alberto Bueno 33.

Cartonașe roșii: Dani (Betis) 85, respectiv Ruben Vezo (54).

Penalty ratat: Ezequiel Ponce (Granada) 79.

Luni seara, echipa atacantului român Florin Andone, Deportivo La Coruna, va juca în deplasare cu Alaves, în ultimul meci al etapei.

În clasament conduce Real Madrid, cu 12 puncte, urmată de FC Barcelona și Las Palmas, cu câte 9 puncte, Atletico Madrid, FC Sevilla și Villarreal — fiecare cu câte 8 puncte etc.