Real Madrid îi va prelungi contractul lui Sergio Ramos

Sport 21 Aprilie 2017 / 20:08 1289 accesări
Sergio Ramos este un adevărat lider al echipei Real Madrid

Conducerea clubului Real Madrid vrea să îi ofere căpitanului echipei, Sergio Ramos, în vârstă de 31 de ani, o prelungire pe încă un sezon a contractului care expiră în vara anului 2020. Lider în vestiar şi învestit căpitan după plecarea lui Iker Casillas, Ramos este unul dintre fotbaliştii exponenţiali din echipa antrenată de Zinedine Zidane. Jurnaliştii spanioli de la Marca susțin că oficialii de pe Santiago Bernabeu îi vor oferi această prelungire lui Ramos în semn de apreciere a angajamentului său faţă de clubul madrilen.

Ramos va semna prelungirea la finalul acestui sezon, ambele părţi fiind mulţumite cu decizia luată. Sergio Ramos a marcat 10 goluri şi a oferit trei pase decisive în acest sezon la Real Madrid, în 35 de meciuri jucate, din poziţia de fundaş central. În prezent, el este cotat la 40 de milioane de euro.

Sergio Ramos se află la Real Madrid din vara anului 2005, când a fost transferat de la FC Sevilla pentru 27 de milioane de euro. De atunci, fundaşul spaniol a strâns 513 meciuri, 68 de goluri şi 37 de pase decisive în cei 12 ani petrecuţi pe Santiago Bernabeu.

REAL MADRID A REFUZAT 50 DE MILIOANE DE EURO PENTRU MARCO ASENSIO

Real Madrid a refuzat oferta de 50 de milioane de euro făcută de gruparea engleză FC Liverpool pentru mijlocaşul Marco Asensio. În vârstă de 21 de ani, Marco Asensio se numără printre cei mai promiţători jucători din Europa, iar antrenorul german al echipei Liverpool, Jurgen Klopp, este unul dintre admiratorii săi. Real Madrid nu intenţionează să îl vândă pe Asensio, care a marcat ultimul gol al victoriei obţinute marţi seară de echipa sa, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, împotriva formaţiei Bayern Munchen, în manşa secundă a sferturilor Ligii Campionilor.

Jucătorul vrea să rămână pe Santiago Bernabeu, mai ales că Zidane are încredere în fotbalistul spaniol şi vrea să îi ofere un rol mai important în sezonul următor. În plus, tehnicianul francez a anunţat conducerea clubului că este dispus să îl vândă pe James Rodriguez, tocmai pentru a îi oferi mai multe minute de joc lui Asensio.

Revenit la Real Madrid în vara anului 2016, după împrumutul la Espanyol Barcelona, Marco Asensio a dat nouă goluri şi trei pase decisive în 29 de meciuri jucate în actuala stagiune, în toate competiţiile.