“Rechinii” au obţinut un punct nesperat

Fotbal / Liga I, etapa a 24-a: FC Farul - FC Argeş 1-1

Sport 02 Aprilie 2007 / 00:00 770 accesări

La concurenţă cu derby-ul Rapid - Steaua, Farul şi FC Argeş au luptat aseară, pe Stadionul “Farul”, pentru punctele atît de necesare ambelor formaţii. În faţa unor tribune dezolant de “goale”, numai 200 de spectatori s-au înghesuit să vadă la lucru jucătorii celor două echipe, partida a fost una interesantă, cu multe faze de poartă. În prima repriză, Farul a ameninţat poarta adversă în min. 7, atunci cînd Hotoboc a respins mingea şutată de Iulian Apostol, iar din cornerul care a urmat Decebal Gheară a reluat imprecis, dintr-o poziţie favorabilă. Piteştenii au dat însă lovitura prin Ciprian Tănasă, în min. 17, care, nemarcat în careu, a reluat cu capul, în poarta lui Vlas, mingea centrată de pe partea dreaptă de Mircea Stan, fostul jucător al Farului. “Rechinii” au forţat în zadar egalarea pînă la pauză, irosind mai multe situaţii de gol, dar FC Argeş putea pleca la cabine cu două goluri avantaj, însă Vlas s-a opus “torpilei” lui Cruceru, din min. 45. Farul a dominat categoric, dar în zadar, în repriza a doua, ratările incredibile ale lui Guriţă (min. 69) şi Marius Nae (min. 80), precum şi ghinionul lui Gheară şi Todoran, din min. 60, cînd mingea a lovit de două ori consecutiv bara porţii lui Hotoboc, ducînd la păstrarea rezultatului favorabil oaspeţilor. Şi cînd toată lumea aştepta fluierul final, experienţa lui Guriţă şi-a spus cuvîntul, atacantul Farului obţinînd o lovitură de la 11m fructificată cu mult sînge rece de Iulian Apostul. Scor final: FC Farul - FC Argeş 1-1, rezultat care a permis “rechinilor” să nu părăsească terenul învinşi. La conferinţa de presă, antrenorul oaspeţilor, Dorinel Munteanu, a criticat arbitrajul, în timp ce Basarab Panduru a remarcat dăruirea jucătorilor săi, care au luptat pînă la final.

Au evoluat formaţiile - Farul (antrenor Basarab Panduru): Vlas - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Băcilă (46 Tilincă), Todoran, D. Gheară (68 T. Moldovan), Otvoş (46 M. Nae), I. Apostol - Guriţă; FC Argeş (antrenor Dorinel Munteanu): Hotoboc - M. Stan (21 Chiţa), A. Iordache, Milosevic, Poenaru - Prepeliţă (77 Năstăsie), Cruceru, Tameş, Bălţoi - C. Tănasă, Mitrovic (65 Schumacher). Cartonaşe galbene: Tilincă, Todoran/ Poenaru, Milosevic, Năstăsie, Chiţa. Au arbitrat: Marius Martiş (Focşani) - Nicolae Marodin şi Iulian Radu (ambii din Bucureşti).