“Rechinii” au punctat doar la impresia artistică

Fotbal / Liga I, etapa a 10-a: Dinamo Bucureşti - FC Farul 1-0

Sport 06 Octombrie 2008 / 00:00 723 accesări

Elevii lui Ion Marin au bifat a patra partidă consecutivă fără victorie, după ce au pierdut, aseară, 0-1, în fieful liderului, Dinamo, în etapa a 10-a a Ligii I. Constănţenii au început curajos şi Chico a îngheţat puţinii spectatori din tribună, în min. 10, cu o torpilă de la 35 m, care a zguduit bara din stînga lui Lobonţ. Gazdele au părut să-şi revină din şoc şi au egalat scorul la bare în min. 22, cînd Boştină a ţintit vinclul lui Vlas cu o execuţie dintr-o lovitură liberă de la 25 m. A fost însă doar un “foc de paie”, ocaziile mari venind tot la poarta lui Lobonţ. Şuturile lui Rusmir şi Voiculeţ, ambii în poziţii de unu la unu cu portarul dinamovist, nu au nimerit ţinta, în timp ce Homei a scăpat ca prin urechile acului de un autogol, mingea trecînd la cîţiva centimetri de bară. Drept urmare, la vestiare s-a intrat la egalitate, dar situaţia s-a schimbat la doar patru minute de la reluare. Introdus la pauză, Andrei Cristea a profitat de largheţea marcajului constănţean şi a reluat cu capul, din plonjon, mingea trimisă din corner de Boştină, învingîndu-l pe Vlas. Farul a replicat rapid, dar Lobonţ a fost ocrotit de noroc la lovitura liberă executată de Maxim. Jocul a continuat pe contre, dar ambii portari şi-au făcut datoria, Adrian Cristea, respectiv Băcilă fiind blocaţi în drumul spre gol. Ocazia de a închide conturile i-a aparţinut lui Dănciulescu, dar golgeterul dinamoviştilor a ratat incredibil, în min. 74, trimiţînd în braţele lui Vlas. Pe final, Ion Marin a mizat totul pe ofensivă, însă efectul a fost invers, doar intervenţiile spectaculoase ale portarului constănţean păstrînd diferenţa minimă. Şi totuşi, ultima fază a partidei ar fi putut aduce golul mult visat, însă arbitrul Georgian Ionescu a refuzat constănţenilor o lovitură de pedeapsă la henţul lui Julio Cesar, iar Lobonţ a blocat şutul lui Rusmir. Drept urmare, dinamoviştii au reuşit să obţină a 1.000-a victorie din istorie, pe care au dedicat-o fostului căpitan Cătălin Hîldan, de la a cărui tragică dispariţie s-au împlinit ieri opt ani.

Au evoluat - Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Lobonţ - Homei, Tamaş, Julio Cesar, Pulhac (57 Izvoranu) - Ze Kalanga (68 Torje), Ropotan (46 Andrei Cristea), Adrian Cristea, Boştină - Fl. Bratu, Dănciulescu; Farul (antrenor Ion Marin): Vlas - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Teekloh (82 Fatai) - Băcilă (72 Gosic), Voiculeţ, Rusmir, G. Mendy (67 Alibec) - Chico. Au arbitrat: Georgian Ionescu (Buzău) - Cătălin Savu (Galaţi) şi Irina Mîrţ (Bucureşti). Marcator: Andrei Cristea 49. Cartonaşe galbene: Farmache, Chico. Spectatori: 3.000.

“Săpăligă”, supărat pe arbitraj

La finalul partidei, antrenorul Ion Marin a declarat că Farul ar fi putut obţine măcar un punct, dacă nu rata atît de mult, dar şi dacă arbitrul ar fi acordat lovitură de pedeapsă la faza din ultimul minut al jocului. “Rezultatul de pe tabela de marcaj se datorează intervenţilor salutare ale lui Lobonţ. În ultimul minut a fost henţ şi trebuia să avem penalty. În plus, ne-au trădat execuţiile din faţa porţii”, a spus “Săpăligă”. În schimb, tehnicianul gazdelor, Mircea Rednic a găsit o scuză pentru prestaţia sub aşteptări a elevilor săi: “Toţi jucătorii sînt afectaţi după eliminarea din Cupa UEFA”. De remarcat că în tribunele stadionului din Ştefan cel Mare au fost prezenţi şi 30 de fani constănţeni, în ciuda conflictului declanşat săptămîna trecută între conducerea clubului şi galerie.