“Rechinii” şi-au pierdut colţii

FC Farul a pierdut primul meci amical din pregătiri, 1-3 cu Tavria Simferopol

Sport 09 Februarie 2007 / 00:00 729 accesări

După patru victorii consecutive, FC Farul a înregistrat primul eşec din acest an, într-un meci disputat în staţiunea Agyia Napa din Cipru. “Rechinii” au pierdut partida de verificare disputată ieri cu Tavria Simferopol, ocupanta poziţiei a şaptea în clasamentul din Ucraina. Ca şi în celelalte jocuri, antrenorul Basarab Panduru a început partida cu o formulă 4-1-4-1, care va fi folosită şi în campionat: Vlas - Larie, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Ben Teekloh - M. Nae, Todoran, Otvoş, I. Apostol - Guriţă. Tehnicianul constănţean a fost nevoit să improvizeze pe flancul drept al defensivei, din cauza absenţei lui Farmache. Acesta s-a accidentat la antrenamentul de miercuri seară şi se pare că a suferit o întindere de ligamente care îl va ţine pe tuşă o perioadă mai lungă. Problema este cu atît mai gravă cu cît şi celălalt jucător de bandă dreaptă, Cosmin Băcilă este indisponibil din cauza unei tendinite. Cu Larie în premieră pe acest post, apărarea nu a mai avut siguranţa obişnuită şi ucrainienii au deschis scorul în minutul 38. Constănţenii au reacţionat rapid şi au egalat patru minute mai tîriu prin Marcel Otvoş, care a reluat din voleu centrarea lui Apostol. La pauză s-a intrat însă cu scorul de 2-1, după ce Tavria a marcat însă o dată în minutele de prelungire. La reluare, Curcă i-a luat locul între buturi lui Vlas, dar diferenţa s-a mărit chiar în primul minut din repriza secundă. În minutul 60, Panduru a schimbat aproape toată echipă, evoluînd în următoarea formulă: G. Curcă - Larie, Gheorghiţă, Şchiopu, L. Florea - V.Păcuraru - Berchtold, Senin, Todoran, M. Soare - Disney. Cinci minute mai tîrziu, Todoran i-a lăsat locul lui Voiculeţ, dar pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic. Scor final, 3-1, şi “rechinii” vor încheia sîmbătă seria amicalelor din stagiul de pregătire desfăşurat în Cipru, cînd vor da piept cu Apollon Limassol.

A semnat liberianul Ben Teekloh

Prestaţiile liberianului Ben Teekloh în cele trei meciuri de pregătire din Cipru l-au convins pe antrenorul constănţean Basarab Panduru. Mijlocaşul în vîrstă de 23 de ani a semnat un contract pe o perioadă de trei ani şi jumătate, devenind al treilea “stranier” din lotul Farului, după congolezul Armel Disney şi austriacul Dietmar Berchtold. Lista jucătorilor străini de la gruparea de pe litoral s-a putea mări în viitorul apropiat. Aseară era aşteptat să sosească în cantonamentul de la Limassol căpitanul reprezentativei de tineret a Ecuadorului. În vîrstă de 21 de ani, Luis Alberto Aragon Espinosa este fundaş central şi are o statură impresionantă, 1,93 metri şi 83 de kilograme. El va juca pentru Farul în amicalul de sîmbătă cu Apollon, urmînd ca Panduru să decidă dacă ecuadorianul va rămîne la echipă.