Recital de eseuri marca RCJ Farul

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 9-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - U. CLUJ 52-15

Sport 04 Iunie 2012 / 00:00 517 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a obţinut, ieri, pe stadionul “Mihai Naca”, cel mai categoric succes din acest sezon. Constănţenii au învins pe Universitatea Cluj, scor 52-15 (21-3), la capătul unei partide în care raportul eseurilor a fost 8-2 în favoarea fariştilor. Prima acţiune ofensivă a Farului a adus şi primul eseu, Van Wyk finalizând o acţiune superbă pe treisferturi pornită de la aproximativ 30 m de propriul teren de ţintă. Howard a transformat şi tabela indica 7-0, în min. 7, pentru Farul. Stein şi Laqai au reuşit şi ei două încercări până la pauză, ambele transformate de Howard, iar Farul avea un avans liniştitor după primele 40 de minute, 21-3. Farul a mai reuşit două încercări rapide în repriza a doua, prin Cornei şi Gheară în min. 43 şi 45, Howard a transformat una dintre ele, iar scorul lua proporţii, 33-3 pentru “marinari”. Clujenii au profitat de relaxarea din tabăra Farului şi au înscris două eseuri, dar ultimele 20 de minute au aparţinut tot Farului, Stein, în min. 70, şi S. Harpe, în min. 75 şi 78, au finalizat cu eseu acţiunile ofensive, iar meciul s-a încheiat cu victoria clară a gazdelor, 52-15. „Este bine că această victorie a fost obţinută şi cu jucători care evoluaseră mai puţin şi care au confirmat. Ne bucurăm că ceea ce face deliciul publicului, acţiunile în viteză purtate la mână, care cam lipseşte rugby-ului românesc, ne-a ieşit foarte bine. Am lăsat o bună impresie, dar mai este mult de muncă“, a declarat directorul sportiv al RCJ Farul, Aurelian Arghir.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Stein, S. Harpe, D. Harpe, Gheară, Van Wyk, Howard, Laqai, Gorun, Cornei, Sasu, Neacşu, Cr. Munteanu, Ackerman, Van Neel, Masilevu. Au mai intrat: Rice, Van der Linde, du Toit, Agiacai, Pîrvu, Puişoru şi Morrison.

Rezultatele etapei: Poli Iaşi - CSM Baia Mare 11-64, Dinamo Bucureşti - RCM Timişoara 19-12, RCJ Farul Constanţa - U. Cluj 52-15, CSM Bucureşti - Steaua Bucureşti 20-39. Clasament: 1. CSM Baia Mare 38p, 2. RCM Timişoara 34p, 3. RCJ FARUL CONSTANŢA 32p, 4. Steaua Bucureşti 31p, 5. Dinamo Bucureşti 25p, 6. CSM Bucureşti 11p, 7. Poli Iaşi 4p, 8. U. Cluj 2p.