Record național pentru înotătorul Robert Glință la JO pentru tineret

Sport 20 August 2014 / 00:00 344 accesări

Înotătorul Robert Glință a stabilit un nou record național în a treia zi de întreceri din cadrul ediției a doua a Jocurilor Olimpice pentru tineret (JOT), competiție rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani și care se desfășoară în perioada 16-28 august, la Nanjing (China). La 50 de metri spate, Robert Glință a ocupat prima poziție în Seria 1, cu timpul de 25 de secunde și 63 de sutimi, cel mai bun din serii, care reprezintă și un nou record național, obținând calificarea în semifinale. În penultimul act, Glință a obținut al optulea timp, 25 de secunde și 98 de sutimi, obținând calificarea în finală. La 50 m liber, Glință a fost cronometrat cu timpul de 23 de secunde și 56 de sutimi, ocupând locul 16 în serii, iar în semifinale, cu timpul de 23 de secunde și 26 de sutimi, a ratat prezența în finală. În întrecerea de tenis de masă, la feminin, Adina Diaconu a fost eliminată în sferturile de finală, cedând, cu scorul de 1-4 (11-6, 9-11, 7-11, 3-11, 6-11), în duelul cu principala favorită, Hoi Kem Doo (Hong Kong). Tot ieri, la baschet 3X3, în Grupa A la feminin, România a învins Guam, cu scorul de 16-3, iar la masculin a pierdut, cu 10-12, în fața Tunisiei. La haltere, în finala categoriei 69 kg, Marius Petrache s-a clasat pe locul 6, cu un total de 290 kg -122 kg la smuls si 145 kg la aruncat.