Remiză fără spectacol pentru “tricolorii mici”

Fotbal (tineret) / Meci amical: România - Bulgaria 1-1

Sport 20 Noiembrie 2008 / 00:00 380 accesări

Noua echipă de tineret a României a disputat ieri un prim joc amical, întîlnind pe stadionul “Parc” din Caracal, reprezentativa similară a Bulgariei. Cu o formulă total schimbată faţă de campania de calificare la Campionatul European din 2009, formaţia pregătită de Emil Săndoi a început în forţă şi a deschis scorul încă din minutul 3, cînd Gîngioveanu a reluat în plasă din faţa porţii goale o centrare excelentă venită din partea dreaptă, de la Torje. Bulgarii au reacţionat însă rapid şi au egalat în minutul 9, după un autogol al lui Torje. La reluare, “tricolorii mici” au dominat clar, iar în minutul 63 selecţionerul l-a aruncat în luptă pe atacantul Farului, Denis Alibec. În vîrstă de doar 18 ani, Alibec, cel mai tînăr jucător din lot şi-a făcut astfel debutul în naţionala de tineret. Din păcate, atacantul Farului nu a reuşit să marcheze, deşi a beneficiat de o ocazie importantă. În minutul 68, Alibec a primit o minge în mijlocul careului, dar s-a împiedicat, iar fundaşii bulgari au îndepărtat pericolul. În cele din urmă, partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. România (antrenor Emil Săndoi): S.Lung Jr. (73 Lungu) - S.Ilie, R.Barbu, Bărboianu (56 Cojoc), Cordoş - Torje (66 Doman), Gîngioveanu (56 Ochiroşii), L.Iorga (46 A.Ionescu), Bicfalvi - Rusescu, Răduţă (63 Alibec); Bulgaria (antrenor Ivan Kolev): Kirev (46 Karadjov) - Vidanov, I. Ivanov, Ghenev, Filipov - Chipev, Dulgurov (71 Sandansky) - Tsvetanov (62 Petakov), Baltanov (64 Apostolov), G. Ivanov (83 Stoev) - Kurdov (46 Karanicev). Cartonaşe galbene: Rusescu, Cojoc / Dulgurov. Arbitri: Aurelian Bogaciu - Daniel Demetrescu, Adrian Ghinguleac. Spectatori: 1.000.