Remiză în Portugalia, calificarea mai aproape de CS Tomis!

Handbal (f) / Cupa Cupelor, turul 3, manşa tur: Madeira Andebol SAD - CS Tomis Constanţa 27-27

Sport 15 Noiembrie 2010 / 00:00 647 accesări

Debut cu o remiză pentru formaţia CS Tomis Constanţa în Cupa Cupelor. Privită ca o necunoscută, echipa portugheză Madeira Andebol SAD a oferit o replică puternică elevelor lui Ion Crăciun şi Florin Cazan în prima manşă a turului 3 al competiţiei, partida terminându-se la egalitate: Madeira - CS Tomis 27-27 (14-13). Oboseala drumului, dar şi programul încărcat din ultima săptămână şi-au spus cuvântul în evoluţia constănţencelor, care au trăit periculos în disputa din sala Pavilhao Gimnodesportivo Funchal. Gazdele au început în forţă partida, conducând cu 3-0 după primele patru minute de joc. Tomis a avut nevoie de şase minute pentru a prelua controlul partidei, 5-3 (min. 10), dar constănţencele au continuat să greşească atât în apărare, cât şi în atac, iar gazdele au profitat de acest lucru pentru a intra în avantaj la pauză, 14-13. CS Tomis a tremurat serios în repriza a doua, când Mihaela Pîrîianu s-a accidentat, iar Madeira s-a desprins la 25-20 (min. 49). Finalul partidei a fost unul tensionat. Tomis a recuperat din diferenţă şi a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, 27-27, scor rămas intact şi după aruncarea de la 7 m a Julianei Sousa din ultimele secunde ale meciului. Aşadar, o remiză care oferă Tomisului prima şansă la calificarea în optimile întrecerii, returul fiind programat duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. „Am greşit destul de mult atât în apărare, cât şi în atac, dar sunt mulţumit de rezultat. Cred că avem prima şansă la calificare, mai ales că returul va avea loc acasă”, a declarat antrenorul Ion Crăciun. Pentru Tomis au evoluat: Smedescu 6 intervenţii, Avram 3, Petrescu - portari; Tîlvîc 6g, Barcan 6g, Zamfir 5g, Rusu 3g, Mateescu 3g, Pîrîianu 2g, Pătru 2g, Pătuleanu, Cîrstea, Iovănescu şi Dincu. Alte trei echipe româneşti au evoluat în turul 3 al Cupei EHF - sâmbătă: AC Ormi-Loux Patras (Grecia) - Dunărea Brăila 21-22, Vfl Oldenburg (Germania) - U. Jolidon Cluj 37-30; duminică: HC Zalău - RK Zajecar (Serbia) 29-25.