Remiză între campioanele României şi Albaniei

FC Viitorul a jucat al doilea meci în stagiul din Antalya

Corespondență din Antalya
Sport 16 Ianuarie 2018 / 08:32 576 accesări

La doar o zi distanță de la amicalul cu Galatasaray Istanbul, pierdut cu scorul de 0-2, primul din cantonamentul pe care l-a disputat în cantonamentul din Antalya, FC Viitorul s-a întors în iarbă pentru un nou meci de verificare. Și tot împotriva unei formații importante, campioana Albaniei, Skenderbeu, care a evoluat în acest sezon în grupele UEFA Europa League. De această dată însă, partida de luni nu a mai avut pe loc pe arena bazei sportive a complexului Sueno Deluxe, ci la 15 kilometri distanță, în localitatea Lara. Și rezultatul a fost altul, gruparea de pe litoral încheind la egalitate, scor 1-1, cu albanezii, la capătul unui joc pe care l-a controlat, în special în a doua repriză.

DOMINARE CLARĂ DUPĂ PAUZĂ

Gheorghe Hagi, managerul campioanei României, a început întâlnirea cu garnitura secundă, dar, chiar și așa, echipa sa a avut prima mare ocazie a meciului. Reluarea lui Ciobanu a fost însă blocată de portarul adversar în apropierea liniei porții. Golul a venit de partea cealaltă, șutul expediat de la 16 metri de Adeny, în minutul 16, surprinzându-l pe Buzbuchi, astfel că Skenderbeu s-a aflat în avantaj la pauză.

În repriza secundă, FC Viitorul a intrat cu titularii, iar diferența s-a simțit rapid. O dominare clară, fără mari ocazii de gol, dar cu o posesie categorică a balonului. În mod logic, a venit și egalarea, în minutul 58 Gavra fructificând pasa dată de Chițu în fața porții, după o eroare a defensivei adverse. Pe final, Ianis Hagi a încercat poarta albanezilor cu două șuturi de la distanță, dar nu a nimerit ținta, astfel că scorul a rămas neschimbat.

În micuța tribună s-au aflat și mai mulți spectatori de lux, în frunte cu selecționerul naționalei României, Cosmin Contra, dar și cu cel al reprezentantivei de tineret, Daniel Isăilă. Partida a fost urmărită și de fostul internațional brazilian Ze Maria, care a evoluat pentru Internazionale Milano, iar în urmă cu cinci ani a antrenat pe Ceahlăul Piatra Neamț.

Au evoluat echipele - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (30 Buzbuchi, 60 Tordai) - Kofi (46 Căpușă), Ghiță (46 Țîru), Horj (46 Hodorogea), De Nooijer (46 Cr. Ganea) - A. Ciobanu (46 Cicâldău), Mladen (46 Băluță), D. Dumitrescu (46 Vînă) - Mățan (46 Chițu), Voduț (46 I. Hagi), Drăguș (46 Gavra, 80 Casap); Skenderbeu (antrenor Ilir Daja): Sheni -Vangjeli, Radas, Jashanica, Mici - Osmani, Lilas, Muzaka - Gavazaj, Adeny, Sowe. Au mai intrat: Gripshi, Aliti, Vila, Krasniqi, Dita, Mara.

PROGRAM AGLOMERAT

Constănțenii vor mai disputa în stagiul de pregătire alte șase jocuri: 18 ianuarie: FC Viitorul - Luch Vladivostok (Rusia, la Max Royan Hotel din Belek); 18 ianuarie: FC Viitorul - Grasshoppers Zurich (Elveția, la Sueno Hotel Deluxe din Belek); 22 ianuarie: FC Viitorul - Kapaz (Azerbaidjan); 22 ianuarie: FC Viitorul - FC Rostov (Rusia); 25 ianuarie: FC Viitorul - Cernomorets Odessa (Ucraina); 25 ianuarie: FC Viitorul - Jagiellonia (Polonia).

ÎNCĂ UN OLANDEZ LA VIITORUL

FC Viitorul a anunțat, pe site-ul oficial, transferul jucătorului olandez Mailson Lima Duarte Lopes, care a semnat un contract valabil pentru un an și şase luni, cu opțiune de prelungire pentru încă doi ani. În vârstă de 23 de ani, acesta evoluează pe postul de mijlocaș lateral sau atacant și ultima oară a fost legitimat la FC Dordrecht (Olanda). În acest sezon din campionatul olandez a jucat în 16 partide și a înscris cinci goluri. Mailson Lima Duarte Lopes a ajuns luni seară în cantonamentul campioanei României de la Belek (Turcia).