Remiză între Japonia şi Senegal

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA H: JAPONIA - SENEGAL 2-2

Sport 24 Iunie 2018 / 20:12 615 accesări
Keisuke Honda este primul japonez care înscrie la trei ediţii diferite ale Cupei Mondiale: în 2010, 2014 şi 2018 (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Japonia şi Senegal s-au întâlnit duminică, la Ekaterinburg, în etapa a doua a Grupei H de la Cupa Mondială din Rusia, într-o partidă care putea aduce prezenţa în optimi pentru una dintre echipe în cazul unei victorii. Dar cum finalul meciului a consemnat un rezultat de egalitate, totul se va decide în ultima rundă. Senegal a deschis scorul prin Sadio Mane, în minutul 11, pentru ca Inui să egaleze în minutul 68. Africanii au trecut din nou la conducere în minutul 71, după golul marcat de Wague, dar niponii nu au renunţat la luptă şi au înscris golul egalizator prin Honda, în minutul 78.

Scor final: Japonia - Senegal 2-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Japonia (selecţioner: Akira Nishino): Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Shibasaki, Hasebe, Kagawa, Haraguchi (75 Okazaki), Inui (87 Usami) - Osako; Senegal (selecţioner: Aliou Cisse): K. N’Diaye - Wague, S. Sané, Koulibaly, Sabaly - A. N’Diaye (65 Kouyate), Gueye, B. N’Diaye (81 C. N’Doye) - S. Mané, Niang (86 Diouf), I. Sarr. Cartonașe galbene: Inui, Hasebe / Niang, Sabaly, C. N’Doye. Meciul a fost arbitrat de Gianluca Rocchi (Italia).

Clasament Grupa H: 1-2. Japonia şi Senegal 4p (golaveraj: 4-3), 3-4. Columbia şi Polonia 0p (1-2).

Duminică seară, de la ora 21.00, la Kazan, se va disputa întâlnirea dintre Polonia şi Columbia.