Remiză spectaculoasă pentru Viitorul în Bănie

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 7-a: CS U. CRAIOVA - FC VIITORUL 3-3

Sport 29 Aprilie 2018 / 08:12 551 accesări
Alexandru Cicâldău, mijlocaşul Viitorului, a reuşit primul său gol în Liga 1

Întâlnirea de sâmbătă seară, de la Craiova, dintre echipa locală CS Universitatea şi FC Viitorul Constanţa, campioana en titre, a fost una în care ambele formaţii au fost interesate de cartea atacului, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Confruntarea din etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 1 la fotbal a dat naştere la un duel spectaculos, cu multe faze de poartă, iar la final scorul a fost egal, 3-3 (Al. Mitriță 24, Al. Băluță 45, 57 / Cicâldău 15, Cr. Ganea 46, 55).

Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au deschis scorul în minutul 15, prin Alexandru Cicâldău, după o pasă a lui Cristi Ganea, mijlocaşul constănţean fiind la prima sa reuşită în Liga 1. Oltenii au întors rezultatul până la pauză, după golurile înscrise de Alexandru Mitriță, în minutul 24, şi Alexandru Băluță, în minutul 45. Viitorul a început foarte bine repriza a doua şi a egalat la prima acțiune de atac, prin Cristi Ganea, după o pasă a lui Vînă. Tot Cristi Ganea a readus Viitorul în avantaj în minutul 55, după o lansare a lui Cicâldău şi o degajare greşită a lui Calancea, însă rezultatul final a fost stabilit în minutul 57 de Alexandru Băluță. În minutul 89, portarul Cojocaru a intervenit salvator la mingea şutată de Mateiu, astfel că egalitatea s-a menţinut, iar lupta pentru treapta a treia a podiumului rămâne deschisă.

Au evoluat următoarele formaţii - CS U. Craiova (antrenor Devis Mangia): Calancea - Screciu (79 Popov), Gardoş (30 Kelic), Tiago - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Al. Băluță, Al. Mitriță (cpt); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Hodorogea, Ghiță, De Nooijer (63 Lima Duarte) - Cicâldâu, T. Băluță (21 T. Căpuşă), Vînă - Cr. Ganea, Gavra (46 Drăguş), I. Hagi (cpt.). Cartonaşe galbene: Al. Mitriță / De Nooijer, Hodorogea. Întâlnirea a fost arbitrată la centru de Andrei Chivulete (București).

Programul celorlalte meciuri din play-off - duminică, ora 20.45: FCSB - CFR Cluj; luni, ora 20.45: Astra Giurgiu - CSM Poli Iași.

Clasament play-off: 1. FCSB 42p (golaveraj: 11-4), 2. CFR 40p (7-5), 3. CS U. Craiova 35p (8-7), 4. FC VIITORUL 31p (11-9), 5. Astra 29p (5-7), 6. CSM Poli 21p (3-13).

Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

Rezultatele din etapa a 7-a a play-out-ului - vineri: FC Voluntari - Juventus București 0-1 (V. Gheorghe 58-pen.); sâmbătă: ACS Poli Timişoara - Concordia Chiajna 1-0 (O. Drăghici 90+3).

Programul celorlalte partide din play-out - duminică, ora 17.30: Gaz Metan Mediaș - FC Botoşani; luni, ora 18.00: Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București.

Clasament play-out: 7. Dinamo 35p (13-5), 8. Botoșani 29p (4-3), 9. Voluntari 21p (7-10), 10. Sepsi 20p (11-8), 11. Timișoara 19p (4-7), 12. Chiajna 19p (5-9), 13. Mediaș 18p (9-8), 14. Juventus 16p (5-8).

Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.