Remize de prestigiu pentru Urziceni şi Vaslui

Cupa UEFA, turul I, manşa tur

Sport 19 Septembrie 2008 / 00:00 539 accesări

Aseară, în prima manşă a turului I din Cupa UEFA, echipele româneşti nu au reuşit nicio victorie, doar remizele din deplasare obţinute de Unirea Urziceni şi FC Vaslui fiind de remarcat.

La Wolfsburg, Rapid a cedat la limită, scor 0-1, în retur avînd de refăcut handicapul unui gol pentru a pătrunde în grupele Cupei UEFA. Germanii au dominat prima repriză, însă Pardo a fost la înălţime. Goalkeeper-ul iberic nu s-a putut opune la penalty-ul din min. 45 transformat de Grafite, în urma unui fault imprudent în careu al lui Cesinha. Şi după pauză Wolfsburg a deţinut iniţiativa, însă Rapid a scăpat cu faţa curată. Rapid: Pardo - Maftei , R. Fernandes, M. Constantin - Vella, Herea, Paulista, Bozovic - Spadacio (71 Djalovic) - Pitbull (81 N. Grigore), Cesinha (59 Julio Cesar).

La Hamburg, la debutul în cupele europene, Unirea Urziceni a remizat pe terenul lui SV Hamburg, un rezultat ce-i dă dreptul să spere la calificare. Formaţia lui Dan Petrescu a reuşit o “remiză albă” la capătul unei evoluţii extrem de curajoase. Ialomiţenilor li s-a refuzat un penalty în debutul partidei (henţ în careu al lui Matijsen la şutul lui Mara, din min. 7), iar Onofraş a ratat (şut alături din centrul careului, în min. 42) o bună oportunitate ca echipa sa să intre la cabine în avantaj. Hamburg a dominat clar repriza secundă, însă n-a reuşit să înscrie. Mai mult, gazdele au trimis de două ori mingea în bară prin Jarolim şi Trochowski. Unirea: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu - Mara, T. Bălan (81 Todoran), Pădureţu, Apostol - Onofraş, Bilaşco (88 Dănălache).

O altă debutantă în Cupa UEFA, FC Vaslui, a obţinut un rezultat excelent, încheind la egalitate, 0-0, duelul cu vicecampioana Cehiei, Slavia Praga. Vasluienii au început în forţă şi au avut primele două ocazii ale partidei, printre care şi bara lui Ghencev, însă gazdele au pus stăpînire pe joc, dominînd cu autoritate. Moldovenii s-au apărat eroic, cu preţul a numeroase cartonaşe galbene, dar au păstrat rezultatul neschimbat pînă la final. FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Panait, D. Munteanu (19 Andronic), N. Markovici - Ad. Gheorghiu (79 Aliuţă), Ljubinkovici, P. Jovanovici (85 Zmeu), N’Doye, Genchev - Temwanjera.

Deşi are ca obiectiv calificarea în primăvara europeană, Dinamo a pornit cu stîngul în actuala ediţie a Cupei UEFA, cedînd la limită, 0-1, pe terenul anonimei NEC Nijmegen. Plecată din postura de favorită, echipa lui Mircea Rednic a făcut o primă repriză slabă, fiind dominată de olandezi. Intervenţiile lui Lobonţ au făcut ca la pauză cele două combatante să intre la vestiare la egalitate. În min. 57, portarul dinamovist nu a mai putut face însă nimic la lovitura de cap trimisă de Van Beukering. Dinamoviştii au încercat să replice rapid, dar ocaziile mari au aparţinut tot gazdelor. Finalul a fost marcat de incidente în tribune, provocate de fanii bucureşteni, care au aruncat cu o torţă în teren. Dinamo: Lobonţ - Homei, Tamaş, J. Cesar, Pulhac - Ze Kalanga (46 Torje), Ropotan, Ad. Cristea, Boştină (82 Diakite) - Dănciulescu, Fl. Bratu (60 M. Niculae).

La revenirea în Cupa UEFA, după o perioadă lungă de absenţă, Poli Timişoara, singura echipă care a evoluat pe teren propriu, a cedat, cu 1-2, în faţa sîrbilor de la Partizan Belgrad. Timişorenii au deschis scorul, în min. 24, cînd Gigel Bucur, scăpat pe contraatac, a lobat excelent balonul, de la 20 m, peste portarul advers. După zece minute, sîrbii au egalat, Tosici fructificînd o lovitură liberă de la 20 m, lateral dreapta, direct în vinclu, fără speranţe pentru Pantilimon. La reluare, oaspeţii au pus stăpînire pe joc şi, în min. 65, Bogunovici a înscris la capătul unui contraatac. Poli: Pantilimon - Milhazes, Sretenovici, Luchin, Bădoi (46 S. Stancu) - Karamyan (81 Borbely), Magera, Alexa, Abiodun - G. Bucur, Rusici (59 Goga).