Reprize total diferite pentru tricolori

Fotbal / Meci amical: BELGIA - ROMÂNIA 2-1

Sport 12 Noiembrie 2011 / 00:00 412 accesări

Reprezentativa de fotbal a României a pierdut întâlnirea amicală disputată vineri seară, la Liege, în compania Belgiei, scor 1-2 (D. Niculae 65 / Van Buyten 11, Cociş 43-autogol). După o primă repriză în care formaţia antrenată de Victor Piţurcă nu a pus prea multe probleme echipei conduse de pe margine de Georges Leekens, tricolorii au evoluat mult mai curajos în repriza a doua şi au marcat golul de onoare prin Daniel Niculae, în min. 65. Din păcate, formaţia noastră a ratat egalarea în min. 79, atunci când acelaşi Daniel Niculae nu l-a putut învinge pe Gillet, şi mai ales în min. 87, când Raţ a executat slab o lovitură de la 11 m obţinută de Torje, Gillet reţinând balonul.

Au evoluat - Belgia: Gillet - Vanden Bore, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Defour (78 Nainggolan), Witsel, Fellaini - Chadli (66 Vossen), Mertens (78 De Bruyne), Mirallas (66 Dembele); România: Tătăruşanu - Luchin (76 Pleaşcă, 82 V. Găman), Chiricheş (70 Papp), D. Goian, Raţ - Cociş, C. Lazăr (46 Cr. Tănase), Pintilii - D. Varga (46 Torje), B. Stancu (46 Mazilu), D. Niculae.