Revenire spectaculoasă a ivorienilor

Grupa C: Coasta de Fildeş - Serbia & Muntenegru 3-2

Sport 22 Iunie 2006 / 00:00 962 accesări

Coasta de Fildeş a încheiat cu o victorie aventura la Mondialul german, demonstrînd că doar ghinionul de la tragerea la sorţi i-a împiedicat pe africani să ajungă în optimi. Meciul de ieri, de la Munchen, a fost unul spectaculos, rezultatul final, 3-2 în favoarea ivorienilor, fiind echitabil. Coasta de Fildeş a dominat startul partidei, dar sîrbii au lovit pe contraatac. În min.10, Stankovic l-a găsit excelent pe Zigic, jucător refuzat de Poli Timişoara, atacantul sîrb păcălindu-l pe portarul Barry. După ratările lui Dindane şi Akale, Serbia & Muntenegru s-a desprins la 2-0 în min.20, Ilic profitînd de o nouă eroare a defensivei africane. Coasta de Fildeş nu a cedat şi a redus din diferenţă pînă la pauză, Dindane fructificînd, în min.20, o lovitură de la 11m acordată după un henţ în careu comis ca în curtea şcolii de fundaşul Dudic. În min.41, Dindane a irosit o mare ocazie de a egala, iar sîrbii au rămas cu un om mai puţin din ultimul minut al primei reprize, Nadj fiind eliminat după ce a primit două avertismente. Omul în plus s-a văzut în repriza a doua, Coasta de Fildeş controlînd ostilităţile. După ratările lui Aruna Kone, Boka, mingea trimisă în bara transversală cu un şut de la 30m, şi Dindane, autorul primului gol a reuşit dubla în min.67, reluînd cu capul fără speranţe pentru portarul Jevric. După ce Stankovic, în min.78, a irosit o ocazie uriaşă, Bonaventure Kalou a adus victoria "elefanţilor", executînd cu siguranţă un nou penalty acordat de arbitrul mexican Marco Rodriguez.

Au evoluat formaţiile - Coasta de Fildeş (antrenor Henri Michel): Barry - Eboue, Domoroud, Kouassi, Boka - Keita (73 B.Kalou), Y.Toure, Zokora, Akale (60 B.Kone) - Dindane, A.Kone; Serbia & Muntenegru (antrenor Ilija Petkovic): Jevric - Duljaj, Gavrancic, Dudic, Krstajic (16 Nadj) - N.Djordjevic, Ilic, P.Djordjevic, Stankovic, Ergic - Zigic (67 Milosevic). Au marcat: Dindane 37-pen., 67, B.Kalou 86-pen./ Zigic 10, Ilic 20. Cartonaşe galbene: Keita, Domoroud (2), Dindane/ Nadj (2), Dudic, Duljaj, Gavrancic. Cartonaşe roşii: Domoroud 90/ Nadj 45. Au arbitrat: Marco Rodriguez (Mexic) - Jose Luis Carmago (Mexic) şi Leonel Leal (Costa Rica).