Rezultat perfect pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: SĂGEATA NĂVODARI - CSMS IAŞI 2-0

Sport 14 Noiembrie 2011 / 00:00 639 accesări

După o serie de trei meciuri fără victorie pe teren propriu, Săgeata Năvodari a spart gheaţa şi s-a impus, sâmbătă, în duelul cu CSMS Iaşi, cu 2-0, în etapa a 13-a a Ligii a II-a la fotbal. Jocul a oferit puţine momente spectaculoase în prima repriză, dominarea teritorială a gazdelor concretizându-se doar cu două ocazii mai importante la poarta ieşenilor, ambele şuturi trimise de Chiţu fiind blocate de Bălan. La doar două minute după pauză, Mişelăricu a reuşit să deschisă scorul, trimiţând balonul cu capul lângă bara din dreaptă lui Bălan, după lovitura de colţ executată de Toşca. Şase minute mai târziu, Chiţu a dublat avantajul năvodărenilor, cu un şut de senzaţie, direct în vinclu, de la 20 m. Speranţele ieşenilor, care nu au avut nici măcar un şut pe poartă pe tot parcursul partidei, s-au năruit definitiv în min. 70, când Ghindaru a fost eliminat, după ce a încasat al doilea cartonaş galben pentru proteste. „Jucătorii mei sunt nişte eroi! Nici nu ştiu de unde au avut puterea să se concentreze în condiţiile în care sunt probleme mari la club. S-a văzut clar diferenţa dintre noi şi Iaşi. Dacă Popa se plânge de valoarea jucătorilor săi, eu pot spune că am jucători valoroşi, dar nu am cu ce să-i împing de la spate. Acum nu sunt bani, s-ar putea să vină, însă nu putem trăi doar cu speranţă, mai ales că problemele se acutizează”, a spus antrenorul principal al Săgeţii, Constantin Gache, la finalul meciului. „Asta ne este valoarea, Iaşi nu este o echipă de promovare şi să fim mulţumiţi dacă terminăm în primele şase locuri. Oricum, în Seria 1 sunt echipe slabe, care nu pot face faţă în prima ligă”, a acuzat tehnicianul oaspeţilor, Ionuţ Popa.

Au evoluat - Săgeata: Gordin - Costachi, Goşa, Mişelăricu, Fl. Popa, Toşca - Petean (80 Şicu), N. Creţu, V. Apostol - S. Chiţu (87 E. Nanu), D. Zaharia (90 Şamata); CSMS Iaşi: A. Bălan - Onofraş, R. Tincu, Mitrea, Badic - V. Ghindaru, B. Straton - Ciucur, Cl. Tudor (68 Herghelegiu), Vladu - Ghiceanu (56 Gado). Marcatori: Mişelăricu 47, S. Chiţu 53. Cartonaşe galbene: Straton, V. Ghindaru 2. Cartonaş roşu: V. Ghindaru (min. 70). Au arbitrat: Marius Bocăneală (Galaţi) - Cătălin Teodor (Brăila) şi Liviu Guloiu (Buzău).