Rezultate modeste pentru echipele României

Campionatele Europene de handbal pe plajă pentru tineret

Sport 29 Iunie 2015 / 00:00 525 accesări

Naționalele feminină și masculină de tineret ale României au participat în premieră la Campionatul European de handbal pe plajă, care a avut loc în orașul spaniol Lloret, după ce au primit un wild-card din partea organizatorilor. Cele două reprezentative, care au efectuat un cantonament de pregătire la Eforie Sud și au fost prezente la startul Festivalului de handbal pe plajă de la Mamaia, nu au reușit să urce în fazele superioare ale competiției. Astfel, fetele s-au clasat pe locul 8, după ce au înregistrat o singură victorie și cinci înfrângeri. În grupe, tricolorele au învins Elveția, cu 2-0, dar au pierdut cu același scor, 0-2, în fața Spaniei și Rusiei și au intrat în turneul pentru locurile 5-9. În această fază a competiției, România a pierdut toate jocurile, 0-2 cu Croația, 1-2 cu Slovacia și 0-2 cu Turcia, astfel că a încheiat competiția pe locul 8.

La masculin, tricolorii au fost învinși în toate meciurile disputate: 0-2 cu Spania, 0-2 cu Rusia şi 0-2 cu Elveţia, în faza grupelor; 0-2 cu Georgia, 1-2 cu Turcia şi 1-2 cu Portugalia, în turneul pentru locurile 5-9. În urma acestor rezultate, România a ocupat locul 9, ultimul, al competiţiei găzduite de Spania.