Robben şi-a intrat în ritm

Optimi de finală: Olanda - Slovacia 2-1 (Robben 18, Sneijder 84 / Vittek 90+4-pen.)

Sport 29 Iunie 2010 / 00:00 374 accesări

Festivalul ofensiv batav, aşteptat de toată lumea la meciul cu Slovacia, s-a transformat într-o dominare teritorială în prima repriză şi într-o posesie prelungită după pauză, la scorul de 1-0. Marcase Arjen Robben, în min. 18, la capătul unei acţiuni personale specifice: intrare de pe flancul drept spre centru, mingea pe stângul, şut fără speranţe pentru portarul advers. Golul s-a înscris pe contraatac, Robben primind o pasă magistrală de vreo 50 m de la Sneijder. La cinci minute de la reluare, Robben a reeditat faza de la gol, însă Mucha a reuşit să respingă în corner. Slovacia s-a instalat la cârma jocului şi Stekelenburg a avut serios de lucru: a respins in extremis şutul de la distanţă al lui Kucka (min. 63) şi i-a blocat în situaţie de “unu la unu” pe Stoch şi Vittek, în acelaşi minut, 67! Cu gândul la egalare, slovacii au neglijat defensiva şi au fost taxaţi, în min. 84, de Sneijder, care a fructificat o acţiune a lui Kuyt, care a driblat şi portarul: 2-0. Echipa care a eliminat campioana mondială, Italia, a avut însă ultimul cuvânt, încheind cu gol prima participare din istorie la un turneu final de Campionat Mondial. În ultimul minut din prelungiri, Jakubko a fost agăţat în careu de Stekelenburg şi arbitrul a dictat penalty. Vittek a transformat fără probleme şi l-a egalat pe Higuain în clasamentul golgeterilor, cu patru reuşite. Olanda învinge Slovacia, cu 2-1, şi se pregăteşte pentru... finala din sferturi, cu Brazilia!

Au evoluat - Olanda (antrenor Bert van Marwijk): Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuyt, Sneijder (90+2 Afellay), Robben (71 Elia) - Van Persie (80 Huntelaar); Slovacia (antrenor Vladimir Weiss): Mucha - Pekarik, Skrtel, Durica, Zabavnik (88 Jakubko) - Weiss jr., Kucka, Stoch - Hamsik (87 Sapara) - Jendrisek (71 Kopunek), Vittek. Cartonaşe galbene: Robben, Stekelenburg / Kucka, Kopunek, Skrtel. Au arbitrat: Alberto Undiano - Fermin Martinez şi Juan Carlos Yuste Martinez (toţi din Spania), rezervă Stephane Lannoy (Franţa).