Robert Jitaru, cel mai bun boxer al Campionatelor Europene Under-22 de la Brăila

Sport 22 Martie 2017 / 17:31 823 accesări
Robert Jitaru se anunță deja ca o mare speranță a boxului românesc pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020

Pugilistul român Robert Eusebiu Jitaru, medaliat cu aur la categoria 56 kg, a fost desemnat cel mai bun boxer al Campionatelor Europene Under-22 de la Brăila, încheiate marți seară. Jitaru, în vârstă de numai 19 ani, a cucerit aurul după ce l-a învins în finală pe englezul Peter McGrail, la puncte, decizia fiind 3-2. Paul Andrei Arădoaie (20 de ani) a adus ulterior a doua medalie de aur României, la categoria 81 kg. după ce a dispus la puncte de rusul Muslim Gadjimagomedov, scor 3-2. România a aliniat zece sportivi la startul Europenelor de la Brăila, însă doar trei au ajuns în sferturi și doi au obținut medalii. La Brăila a boxat și pugilistul constănțean Ștefan Marcu, legitimat la CS Farul și antrenat de Mihai Constantin, care a fost eliminat în optimile categoriei 60 kg.

Nu mai puțin de 18 țări au cucerit medalii la Europenele de la Brăila, Ucraina obținând cele mai multe (5). În clasamentul pe medalii, Anglia a ocupat primul loc (2 de aur, 1 de argint, 1 de bronz), fiind urmată de România (2-0-0), Ucraina (1-2-2), Rusia (1-2-1), Franța (1-2-0), Georgia (1-1-0), Germania (1-0-1) etc.

Iată rezultatele complete din gala finală:

categoria 46-49 kg: Harvey Eric Horn (Anglia) b.p. (3-2) Billal Bennama (Franța)

categoria 52 kg: Daniel Panev Asenov (Bulgaria) b.p. (4-1) Gabriel Escobar Mascunano (Spania)

categoria 56 kg: Robert Jitaru b.p. (3-2) Peter McGrail (Anglia)

categoria 60 kg: Shamil Askerov (Rusia) b.p. (5-0) Yaroslav Khartsyz (Ucraina)

categoria 64 kg: Luke McCormack (Anglia) b.p. (4-1) Lasha Guruli (Georgia)

categoria 69 kg: Eskerkhan Madiev (Georgia) b.p. (5-0) Vladislav Savostyanov (Rusia)

categoria 75 kg: Oleksandr Khyzhnyak (Rusia) b.neprez.Viktar Dziashkevish (Belarus)

categoria 81 kg: Andrei Arădoaie b.p. (3-2) Muslim Gadzhimagomedov (Rusia)

categoria 91 kg: Paul Omba Biongolo (Franța) b.p. (3-2) Toni Filipi (Croația)

categoria +91 kg: Peter Cobbina Abeka Kadiru (Germania) b.p. (4-1) Aleksandar Mraovic (Austria).