România - Polonia, în optimile turneului de fotbal pe plajă de la Castellon

Sport 11 Iunie 2009 / 00:00 1767 accesări

Turneul european de calificare la Campionatul Mondial de fotbal pe plajă va continua astăzi, la Castellon (Spania), după o zi de pauză, cu partidele din faza optimilor de finală. În luptă pentru accederea în sferturi se află şi echipa naţională a României, calificată în premieră în faza eliminatorie a competiţiei, deşi se află doar la a doua participare din istorie. România va întîlni Polonia, într-o partidă care va începe la ora 12.30 şi va fi transmisă în direct pe Boom Sport One. Adversara tricolorilor a cîştigat Grupa G a competiţiei, după trei victorii: 3-2 cu Belgia, 4-2 cu Belarus şi 6-3 cu Norvegia. La rîndul său, România a înregistrat două victorii în Grupa A, 7-2 cu Cehia şi 3-2 cu Letonia, dar şi o înfrîngere, 3-9 cu Spania. Cu siguranţă, tricolorii vor avea din nou o mulţime de suporteri în tribune, ca şi la partidele anterioare! Iată şi celelalte meciuri din optimi: Portugalia - Estonia; Rusia - Olanda; Franţa - Ucraina; Italia - Belgia; Elveţia - Turcia; Azerbaidjan - Anglia; Spania - Israel.