România - Tunisia, în optimile CM de handbal tineret

Sport 28 Iulie 2015 / 00:00 1026 accesări

Echipa naţională de handbal masculin tineret a României a încheiat pe locul secund în Grupa B de la turneul final al Campionatului Mondial de tineret, care are loc în Brazilia. Tricolorii „mici” au jucat, în noaptea de duminică spre luni, meciul decisiv pentru câștigarea grupei, întâlnind una dintre candidatele la câștigarea trofeului, Spaniei. Elevii lui Ovidiu Mihăilă au făcut un joc foarte bun în prima repriză, având un avantaj de două goluri, dar au părăsit terenul învinși, scor 18-23 (12-15). Pentru România au înscris Racoțea 7 goluri, Rotaru 3g, Negru 2g, Nistor, Ungureanu, Militaru, Șomlea, Burlacu și Mănescu - câte 1g. Pentru echipa noastră a fost prima înfrângere de la acest turneu final, după două victorii, 32-31 cu Qatar și 39-29 cu Angola, și două egaluri, 26-26 cu Portugalia, 21-21 cu Serbia. În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat următoarele rezultate: Serbia - Qatar 37-22 și Portugalia - Angola 27-26. Grație eșecului înregistrat de Qatar, Racoțea și compania au terminat pe locul 2, la egalitate cu asiaticii, dar având avantajul victoriei din meciul direct. Clasamentul final al grupei: 1.Spania 8p, 2. România 6p, 3. Qatar 6p, 4. Portugalia 5p, 5. Serbia 5p, 6. Angola 0p.

În optimi, România va întîlni, în această noapte, reprezentativa Tunisiei, care a încheiat pe locul 3 în Grupa A, înregistrând trei victorii, 29-27 cu Olanda, 43-21 cu Panama și 31-28 cu Rusia, și două înfrângeri, 23-31 cu Belarus și 27-35 cu Suedia. Celelalte partide din această fază a competiției sunt: Spania - Rusia, Coreea de Sud - Egipt, Brazilia - Danemarca, Suedia - Portugalia, Qatar - Belarus, Germania - Argentina şi Franţa - Norvegia. Toate partidele sunt programate azi, iar câştigătoarele se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc mâine. Semifinalele sunt programate vineri, iar finalele pentru medalii vor avea loc duminică.