România a câștigat Cupa Europei la bob

Performanță uriașă pentru bobul românesc

Sport 02 Februarie 2015 / 00:00 855 accesări

Grație unui proiect finanțat de Asociația Litoral - Delta Dunării din taxa de promovare a stațiunii Mamaia, România a reușit să câștige Cupa Europei la bob pentru două persoane. Astfel, echipajul format din Maria Constantin şi Andreea Grecu, pregătite de antrenorul constănțeanul Paul Neagu, a ocupat primul loc în clasamentul general al probei. În vârstă de 23 de ani, Maria Constantin este pilot, în timp ce colega sa, Andreea Grecu, în vârstă de 20 de ani, este legitimată și ca atletă la CS Farul Constanța, în probele de viteză pe distanțele de 100 m și 200 m. Echipajul tricolor a evoluat într-un bob inscripționat cu mesajul „Holidays in Mamaia, Romania! Resort of clubbing. Beauty. Events & fun”.

„În sfârșit... am câștigat Cupa Europei - clasamentul general! Nu putem să descriem în cuvinte sentimentul pe care l-am trăit! Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut și ne-au ajutat să obținem acest rezultat istoric”, a scris Maria Constantin pe pagina sa de Facebook. Cele două au obținut rezultate excelente în etapele desfășurate la Igls, Innsbruck, Konigssee (toate din Austria), St. Moritz (Elveția) și La Plagne (Franța), iar în ultima etapă, desfăşurată la Winterberg, au urcat pe prima poziție în ierarhia generală. Sportivele legitimate la CSO Sinaia au obţinut în acest an rezultate remarcabile şi la Cupa Mondială, ocupând locul 8 la întrecerea de la Altenberg (Germania). Performanța lor a fost salutată de Corina Martin, președintele Federației Asociaţiilor de Promovare Turistică din România, pe pagina sa de Facebook: „Ținta este să ne depunem candidatura pentru ca Mamaia să găzduiască în 2016 Campionatul Mondial de Starturi cu bobul pe rotile, care se desfășoară de 12 ani în Monaco. Bravo, Maria Adela, Andreea Grecu și neobositul antrenor Paul Neagu!”.