România a debutat cu un succes la scor în faţa Belgiei

Futsal / Turneul final EURO 2014

Sport 30 Ianuarie 2014 / 00:00 475 accesări

Naţionala de futsal a României a debutat cu dreptul la Campionatul European din Belgia, reuşind o victorie splendidă în faţa echipei gazdă, marţi seară, la Antwerpen. Tricolorii au câştigat cu scorul de 6-1 (2-0) primul meci jucat în grupa A a competiţiei, obţinând cea mai clară victorie a lor la un turneu final şi făcând un pas mare spre calificarea în sferturile de finală.

Echipa antrenată de Nelu Stancea a controlat tactic meciul şi a condus permanent pe tabela de marcaj, graţie unei defensive foarte bine organizate, punctată cu mai multe contraatacuri tăioase. Emil Răducu a deschis scorul în min. 3:23, iar Florin Matei (14:38) a majorat diferenţa, ajuns singur cu poarta goală în urma unei acţiuni personale a constănţeanului Mimi Stoica. Robert Lupu a urcat scorul la 3-0 (22:47), însă imediat gazdele au redus din diferenţă, prin Rahou (23:33). Încurajaţi de această reuşită, belgienii au înlocuit portarul cu un jucător de câmp şi au forţat atacul în superioritate numerică, dar această tactică s-a întors imediat împotriva lor. România a jucat perfect în apărare şi a mai punctat de trei ori, prin Marian Şotîrcă (32:11), portarul Vlad Iancu (35:20), cu o degajare din propriul careu, şi prin autogolul lui Salhi (39:20). La ultimul gol gazdele erau în inferioritate numerică, după eliminarea lui Rahou pentru al doilea cartonaş galben. În plus, tricolorii au trimis balonul de două ori în bară, în repriza secundă, prin Mimi Stoica şi Florin Matei.

Selecţionerul Nelu Stancea a început meciul cu următorul cvintet: Vlad Iancu - Florin Matei, Robert Lupu, Marian Şotîrcă, Cosmin Gherman. Au mai jucat Florin Ignat, Emil Răducu, Ion Al-Ioani şi Dumitru Mimi Stoica. Astăzi, de la ora 19.30, România va întâlni Ucraina, iar ultimul meci din Grupa A, Ucraina - Belgia, va avea loc sâmbătă, de la ora 21.45. Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Eurosport. Din fiecare grupă, primele două echipe se califică în sferturile de finală.

„Este foarte important să câştigi primul meci, mai ales când joci contra gazdelor. Poate că experienţa noastră şi-a spus cuvântul, dar ştiam că şi ei au jucători foarte buni. Este foarte important să fii primul care marchează, apoi totul merge mai uşor”, a declarat Emil Răducu după meci. „Am făcut un meci foarte bun tactic. Aş dori să mulţumesc în special susţinătorilor noştri, celor 200 de fani veniţi special din România”, a spus selecţionerul Nelu Stancea. „6-1 este un scor prea dur şi nu reflectă realitatea din teren. Totuşi, România a fost foarte bine organizată şi nouă ne-a fost greu să marcăm”, a afirmat antrenorul Belgiei, Alain Dopchie.