România a făcut scor cu Polonia în primul meci: 87-0!

Campionatul European de rugby Under 19

Sport 27 Octombrie 2015 / 21:03 627 accesări

Naționala Under 19 a României s-a calificat fără probleme în semifinalele Campionatului European de rugby din Portugalia. „Stejăreii” au reușit un scor-fluviu în partida cu Polonia, 87-0 (40-0), marcând în total 13 eseuri, prin Lungu, Iurea, Melinte (câte două fiecare), Croitoru, Popa, Pădureanu, Tătăruș, Boicu, Toma și Lucaci. Melinte a transformat nouă dintre ele, iar Melnicov și Trandafir au izbutit și ei câte o transformare.

Cei trei jucători de la Tomitanii Constanța prezenți în Portugalia au jucat în această întâlnire din postura de rezerve: mijlocașul la grămadă Mădălin Mihalache a intrat în minutul 44, fundașul Claudiu Trandafir a evoluat din minutul 51, iar pilierul Cristian Strătilă a intrat în minutul 57. Reamintim că din staff-ul tehnic al naționalei face parte și antrenorul constănțean Cristian Cojocaru, de la multipla campioană națională Tomitanii, care este unul dintre secunzii lui Răzvan Popovici și se ocupă de pregătirea jucătorilor din linia de treisferturi.

Cu obiectivul declarat de a cuceri titlul european și de a obține calificarea pentru Rugby World U-20 Trophy de anul viitor, al doilea eșalon valoric la nivel mondial, tricolorii și-au făcut doar încălzirea pentru următorul meci, semifinala cu Portugalia, programată miercuri, de la ora locală 19.30. În cealaltă semifinală se vor întâlni Spania și Rusia. Alte rezultate din sferturi: Spania - Germania 11-0; Rusia - Belgia 22-13; Portugalia - Olanda 17-3. După sferturi s-au alcătuit două turnee, 1-4 și 5-8, în care se vor juca semifinale și finale (meciuri de clasament). La competiția din capitala Portugaliei participă doar formații din statele afiliate la Rugby Europe, nu și echipe din țările care evoluează în Turneul celor 6 Națiuni.