România a fost eliminată din competiție

Volei (m) / CE Under 20

Sport 04 Septembrie 2014 / 00:00 443 accesări

La turneul final al Campionatului European de volei rezervat jucătorilor cu vârsta sub 20 de ani, găzduit de Cehia și Slovacia, aseară s-a încheiat faza grupelor. Din păcate, naționala României a părăsit competiția după ce a câștigat doar două meciuri dintre cele cinci jucate în grupă. Totuși, tinerii voleibaliști români se întorc acasă cu satisfacția că au reușit calificarea la un turneu final european după o pauză de 28 de ani!

Marți seară, tricolorii au întâlnit Polonia, liderul neînvins al grupei și una dintre candidatele la podium. Polonezii au învins cu 3:0 (25:13, 25:22, 26:24), după un joc în care ai noștri au început slab, dar au dat un randament mai bun în seturile 2 și 3. Centrul constănțean Vologa a fost cel mai bun jucător la blocaj al meciului, cu 5 puncte din totalul de 9 reușite de el. Cel mai eficient jucător român a fost extrema Aciobăniței (12p), urmat de universalul Tarța (9p). Pe lângă cei trei voleibaliști menționați anterior, CVM Tomis Constanța i-a mai avut la Brno pe coordonatorul Muscină (rezervă, a intrat în ultimul set și a realizat un punct) și pe extrema Iftime (5p).

Aseară, echipa antrenată de George Grigorie și Daniel Săvoiu a izbutit a doua victorie la acest turneu final, 3:1 (25:21, 24:26, 25:21, 25:13) cu Belgia, dar nu a putut urca mai mult de locul 5 în grupă. Aciobăniței, cu 22p, a fost MVP-ul partidei, dar și cel mai bun trăgător, în timp ce Vologa (4p în total) a reușit trei puncte cu blocajul, cele mai multe ale meciului. Tarța (7p) și Iftime (5p) au fost și ei titulari, în timp ce Muscină nu a jucat. În clasamentul Grupei a II-a, Polonia avea 11 puncte înaintea ultimului joc din grupă, cu Cehia, desfășurat aseară. Au urmat în clasament Slovenia 8p, Cehia 8p (4j), Turcia 8p, România 5p și Belgia 2p. Primele două clasate din cele două grupe vor juca în semifinale, iar echipele clasate pe locurile 3-4 vor evolua în turneul locurilor 5-8. Echipele de pe locurile 5-6, printre care și România, nu vor mai susține meciuri de clasament final, ocupând locurile 9-12 în funcţie de linia de clasament din grupă.