România a început în forţă CE de handbal feminin

Sport 04 Decembrie 2008 / 00:00 603 accesări

Eliminarea din sferturile de finală de la Jocurile Olimpice de la Beijing a fost răzbunată, aseară, de reprezentativa de handbal feminin a României, care a învins Ungaria, în primul meci de la Campionatul European din Macedonia, cu 27-21. Tot ce nu au izbutit elevele lui Radu Voina la Cupa Mondială sau în meciurile de pregătire au reuşit aseară, cînd au intrat în teren dornice de revanşă. Cu un joc agresiv în apărare, cu atacuri tăioase, dar şi suţinute din spate de Luminiţa Huţupan-Dinu, româncele conduceau cu 3-0 după primele cinci minute de joc. Tricolorele s-au distanţat la patru goluri (6-2, min. 9), însă unguroaicele au echilibrat partida pînă la pauză şi s-au apropiat la doar un gol, cu şase minute înainte de plecarea la cabine (10-9, min. 24). Lecuşanu a înscris în ultimul minut, din 7m, stabilind un avantaj de două goluri pentru naţionala noastră la finalul primei părţi, 11-9. Diferenţa s-a menţinut şi în debutul reprizei secunde, dar unguroaicele s-au apropiat, din nou, periculos, în min. 35. Din fericire pentru noi, Gorbitz a ratat egalarea în faţa Paulei Ungureanu, irosind o aruncare de la 7m. Au urmat momente de cădere în tabăra maghiară, iar româncele au profitat ducînd diferenţa de pe tabelă la cinci goluri, în min. 41, scor 19-14. Tehnicianul Ungariei a cerut time-out, lucru care s-a făcut simţit în jocul... României. Certate de selecţionerul Radu Voina, româncele şi-au revenit, iar finalul partidei le-a aparţinut. Elisei şi Neagu au reuşit să menţină o distanţă considerabilă pe tabelă, scor 27-21, în min. 58, rezultat care s-a consemnat şi la final. Astfel, cele care au spulberat visul României de a se lupta pentru prima medalie olimpică din istorie au fost cele cu care handbalistele noastre încep un alt vis: o medalie europeană! Au marcat - pentru România: Narcisa Lecuşanu 5g, Cristina Neagu 5g, Oana Manea 5g, Valentina Elisei 4g, Ramona Maier 3g, Adina Meiroşu 3g şi Carmen Amariei 2 g; pentru Ungaria: Balogh 1g, Verten 1g, Szucsanszki 1g, Vincze 2g, Gorbicz 5g, Szamoransky 3g, Szucs 1g, Hornyak 2g, Kovacsicz 1g, Tomori 4 g. Cel de-al doilea meci pentru echipa României se va disputa vineri, cu Franţa (ora 19.15), urmînd ca duminică elevele lui Radu Voina să dea piept cu Danemarca (ora 21.15).

Alte rezultate - Grupa B: Portugalia - Ucraina 24-38 (14-17); Grupa C: Rusia - Austria 31-22 (13-10); Grupa D: Germania - Macedonia 25-22 (11-10).