România a îngenunchiat Franţa şi s-a calificat în sferturi

Sport 14 August 2008 / 00:00 510 accesări

Echipa naţională de handbal feminin a mai făcut o victimă în China. După Kazahstan şi echipa ţării gazdă, ieri a venit rîndul Franţei să se supună în faţa handbalistelor antrenate de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi. “Tricolorele” au trecut de una dintre cele mai dificile adversare din Grupa A, cu scorul de 34-26 (17-13), şi s-au calificat în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice. România a controlat partida din Olimpic Sport Center Gymnasium din Beijing de la un capăt la altul şi, în ciuda eforturilor disperate ale franţuzoaicelor de a reveni pe tabela de marcaj, nu s-au apropiat periculos decît în min. 16 (8-7). România s-a detaşat însă rapid, iar pînă la pauză şi-a asigurat un avantaj liniştitor, 17-13, după o primă repriză în care Ramona Maier (cu 7 reuşite) a fost imposibil de oprit de către experimentatul portar Valerie Nicholas. La reluare, apărările au ieşit în prim-plan, niciuna din cele două echipe nereuşind să marcheze în primele patru minute. Handbalistele tricolore au “spart” gheaţa şi în atac, detaşîndu-se la 20-14 (min. 37). Visul Franţei la victorie a fost spulberat cu un sfert de oră înainte de final, cînd tabela arăta 24-16, şi chiar dacă au urmat şi momente în care jocul României n-a mai strălucit la fel de mult, “tricolorele” nu au mai putut fi ajunse, scor 34-26. Pentru România au marcat: Maier 11g, Neagu 5g, Stanca 4g, Elisei 4g, Meiroşu 4g, Beşe 2g, Brădeanu 1g, Olteanu 1g, Amariei 1g, Bîrsan 1g. Din echipa lui Olivier Krumbholz s-a remarcat Tervel, cu 6 reuşite. România mai are de disputat două partide în Grupa A, cu Angola (vineri, ora 10.30) şi cu Norvegia (duminică, ora 8.40), partide în urma cărora se va decide de pe ce poziţie va merge în sferturi.

Celelalte rezultate - Grupa A: China - Angola 32-24, Norvegia - Kazahstan 35-19; Grupa B: Rusia - Brazilia 28-19, Coreea de Sud - Suedia 31-23 şi Germania - Ungaria 24-25.