România a învins Italia şi Polonia la Ravenna!

Euroliga de fotbal pe plajă

Sport 25 Iulie 2011 / 00:00 704 accesări

Ieri s-a încheiat la Ravenna (Italia) al treilea turneu contând pentru Euroliga A de fotbal pe plajă şi al doilea în care a evoluat echipa naţională a României. După eşecul de vineri, 4-9 cu Elveţiei, tricolorii au strâns rândurile şi au obţinut sâmbătă un succes neaşteptat în faţa gazdelor, 5-2 cu Italia. Jucătorii antrenaţi de Stelică Dămăşaru au reuşit un meci memorabil, în special portarul Gîndac, care nu a primit niciun gol în primele două reprize! M. Posteucă a deschis scorul în repriza a doua, apoi M. Măciucă (dublă) şi I. Posteucă au urcat scorul la 4-0. Italienii au redus din handicap, apoi a înscris şi Chirilă, pentru 5-1, pentru ca gazdele să marcheze din nou în ultimul minut.

Duminică, România a întâlnit Polonia într-un meci decisiv pentru calificarea la turneul final. Tricolorii au început foarte slab şi adversarii conduceau cu 3-0 la prima pauză! Marian Posteucă şi compania au strâns rândurile, au echilibrat disputa în repriza secundă şi au profitat din plin de căderea polonezilor în ultima repriză. România a jucat excelent în ultima treime şi a răsturnat spectaculos rezultatul, impunându-se cu 4-3. Au marcat M. Posteucă (2), Tănase şi Croitoru (golul victoriei, în ultimul minut).

Pentru echipa antrenată de Stelică Dămăşaru au evoluat la Ravenna: Gîndac şi Oarză - portari; M. Posteucă, I. Posteucă, L. Croitoru, Ad. Tănase, Cărăuleanu, M. Măciucă, Chirilă şi Ciocănel - jucători de câmp.

Rezultatele turneului de la Ravenna: România - Elveţia 4-9; Italia - Polonia 2-1; Elveţia - Polonia 7-6; România - Italia 5-2; România - Polonia 4-3; Italia - Elveţia 0-2. Clasamentul turneului de la Ravenna: 1. Elveţia 9p; 2. România 6p; 3. Italia 3p; 4. Polonia 0p. Clasament general Euroligă: Elveţia 12p, Rusia 9p, Spania 9p, Italia 9p, România 9p, Portugalia 6p, Turcia 0p, Polonia 0p. Contracandidata României la locul 6 se anunţă Polonia, care va trebui să obţină trei victorii în ultimul turneu, cel de la Haga (29-31 iulie), în care va întâlni Rusia, Spania şi Portugalia. Dacă acest lucru nu se va întâmpla, tricolorii au asigurat un loc în turneul final de la Moscova (4-7 august).