România a mai obținut patru medalii la Jocurile Europene de la Baku

Trei constănțeni au urcat pe podium la gimnastică aerobică

Sport 22 Iunie 2015 / 00:00 870 accesări

Weekend-ul a fost fructuos pentru delegația României care participă la Jocurile Europene de la Baku, sportivii noștri reușind să cucerească patru medalii, toate la gimnastică. Din echipa care a obținut argintul la gimnastică aerobică, proba de grup, au făcut parte și trei sportivi legitimați la CS Farul Constanța, Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan și Dacian Barna, care au concurat alături de Gabriel Bocşer şi Lucian Săvulescu. Deși România s-a calificat în finală de pe prima poziție, în urma evoluției de vineri, duminică a trebuit să se recunoască învinsă de echipa din Ungaria, al cărei punctaj a fost superior cu doar cinci sutimi! Tot ieri, Lavinia Panaete şi Dacian Barna s-au clasat pe locul 6 în proba de perechi mixte, după ce intraseră în finală cu a doua notă.

Sâmbătă, România a cucerit trei medalii la gimnastică artistică, prin Andreea Iridon (bronz la paralele şi argint la bârnă) și Marius Berbecar (bronz la paralele). Bilanțul delegației noastre ajunsese la cinci medalii, după ce Roxana Borha și Elena Meroniac au luat argintul la kaiac dublu-500 m. Tot în finalele pe aparate, Cristian Băţagă a ocupat locul 5 la sărituri, iar Silvia Zarzu s-a clasat pe locul 5 la sol. Ciclista Ana Maria Covrig a ocupat locul 50 în proba individuală pe şosea, boxerii Simona Sitar (64 kg) și Daniel Costea (+91 kg) au fost eliminați din competiție, iar Daniel Ciornei (tir cu arcul) a pierdut încă din primul tur al fazei eliminatorii.

Ieri, ciclistul Andrei Nechita a ocupat locul 16 în cursa masculină de fond, câștigată de spaniolul Leon Luis Sanchez. Eduard Grosu s-a clasat pe locul 56, iar Daniel Crista și Lars Pria au abandonat. Pugilista Ioana Mera (60 kg) a fost și ea eliminată, în timp ce ultimul boxer din România rămas în competiție, constănțeanul Florentin Niculescu, urma să evolueze aseară în optimile categoriei 64 kg. Tot ieri, naționala de volei feminin a reușit prima victorie la Baku, în ultima partidă jucată în grupă: 3:0 (25:23, 25:16, 25:21) cu Italia. Echipa noastră a ocupat locul 5 în grupă, penultimul, depășind Italia la punctaveraj!

Astăzi, România va fi reprezentată doar la badminton și sambo, la ultima disciplină urmând să evolueze și farista Daniela Hondiu.