România a ocupat locul 4 în Liga Europeană la volei masculin

Sport 18 Iulie 2011 / 00:00 694 accesări

Duminică s-a încheiat Liga Europeană la volei masculin, ediţia 2011, competiţie în care selecţionata României a ocupat locul 4 în clasamentul final, la fel ca anul trecut. Dar, spre deosebire de ediţia 2010, când pierdeau ambele partide cu scorul de 2:3, tricolorii nu au câştigat la Kosice nici măcar un set! Ieri, în finala mică: Slovenia - România 3:0 (25:20, 25:18, 25:22). Rezultatele din semifinale, disputate sâmbătă: Slovenia - Spania 2:3 (24:26, 25:23, 25:19, 17:25, 12:15) şi Slovacia - România 3:0 (25:14, 28:26, 25:19). Au evoluat pentru România (antrenori: Stelian Moculescu, Mircea Dudaş şi Aurel Vlaicu): Bartha - Gontariu, Stancu, Birău, Olteanu, Voinea şi Feher - libero (au mai jucat: Moisa, Roman, Mărieş, Borota şi Began). Finala mare, în care naţionala ţării gazdă, Slovacia, a jucat cu Spania, s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.

În Liga Europeană la volei feminin, turneul final s-a disputat la Istanbul şi s-a încheiat cu succesul aşteptat al Serbiei, care s-a impus cu autoritate în ambele meciuri jucate, fără să piardă vreun set. Formaţia antrenată de Zoran Terzic a pus monopol pe această competiţie şi a câştigat toate cele trei ediţii organizate până acum! Rezultatele finalelor de sâmbătă - finala mică: Bulgaria - Cehia 3:0 (25:21, 28:26, 25:23); finala mare: Serbia - Turcia 3:0 (25:17, 25:21, 25:23). Cea mai valoroasă jucătoare a turneului final a fost desemnată Jovana Brakocevic (Serbia).