România a preluat şefia Grupei G

Fotbal / Preliminariile EURO 2008: Slovenia - România 1-2

Sport 04 Iunie 2007 / 00:00 708 accesări

Echipa naţională de fotbal a României a făcut un pas important spre calificarea la turneul final EURO 2008, competiţie ce va fi găzduită de Austria şi Elveţia. Dornici de revanşă după eliminarea pe care Slovenia ne-a produs-o, în 2001, în barajul de accedere la Mondialul din Japonia şi Coreea de Sud, “tricolorii” au obţinut, la Celje, un succes mai clar decît îl întrevede rezultatul final. După o primă repriză controlată de elevii lui Piţurcă, în care Codrea a irosit ocazia meciului trimiţînd peste poartă după ce driblase şi portarul (!), România a deschis scorul la cinci minute de la reluare: portarul Handanovic a respins în primă fază lovitura de cap a lui Mutu, însă nu a mai putut face nimic apoi la “torpila” din unghi închis a lui Tamaş, 0-1. Gazdele au acuzat şocul şi imediat Mutu a avut şansa desprinderii, dar Handanovic a reuşit să amîne deznodămîntul. Sîmbătă a fost seara premierelor, după Tamaş, Nicoliţă înscriind şi el, pentru prima oară, sub “tricolor”. Stelistul a profitat de pasa neglijentă a lui Cesar şi, rămas singur cu portarul, nu a iertat, 0-2. Pînă la final, Zicu şi-a reconfirmat problemele cu poarta goală (min. 77), iar D. Niculae, intrat de doar trei minute, şi-a consumat energia schimbînd pumni cu Cesar (min. 78), ambii jucători fiind eliminaţi just de scoţianul Dougal. Al treilea minut de prelungiri a adus golul de onoare al gazdelor, noul intrat Vrsic punctînd la ultima fază a meciului, 1-2.

Au evoluat formaţiile - Slovenia (antrenor Matjaz Kek): Handanovic - Ilic, Cesar, Mavrik, Jokic - N. Ceh, Komac, Koren (53 Birsa), Sukalo (83 Vrsic) - Lavric, Rakovic (61 Novakovic); România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ - Contra, Tamaş, Chivu, Raţ - Codrea, D. Stoica (78 G. Mureşan) - Nicoliţă, Mutu, Roşu (63 Zicu) - Marica (75 D. Niculae). Au arbitrat: Stuart Dougal - Martin Cryans, Francis Andrews (toţi din Scoţia).

Tot în Grupa G preliminară s-au mai disputat sîmbătă jocurile Belarus - Bulgaria 0-2 (Berbatov 28,47) şi Albania - Luxemburg 2-0 (Kapllani 38, Haxhi 57). Miercuri, 6 iunie, sînt programate partidele România – Slovenia (ora 21.00), Bulgaria - Belarus şi Luxemburg - Albania.

„Tricolorii” au ajuns, duminică, la Timişoara, în jurul orei 14.00, cu o oră mai tîrziu decît se anunţase iniţial, plecarea din Slovenia fiind întîrziată pentru ca jucătorii să se poată odihni mai mult după meciul de la Celje. De la aeroport, componenţii lotului echipei naţionale şi membrii staff-ului tehnic au mers direct la hotel, pentru a se odihni, iar la ora 21.00 au efectuat primul antrenament pe Stadionul “Dan Păltinişanu”, antrenament deschis publicului şi presei. Iniţial, şedinţa de pregătire a fost programată la ora 19.00, însă a fost mutată la ora 21.00 din cauza temperaturilor ridicate.